مغولستان بدون سایه چنگیز خان + بهمن 1401

مغولستان بدون سایه چنگیز خان + بهمن 1401

امپراتوری چنگیز خان در قرن ۱۳ میلادی تأسیس شد و در طول دورهٔ طلایی خود از سدهٔ ۱۳ تا ۱۴ میلادی، یکی از بزرگترین و قدرتمندترین امپراتوری‌های جهان تاریخ بود.

مغولستان

درباره مغولستان چه می‌دانید؟ این کشور آسیایی از شمال با روسیه، از شرق با چین، از جنوب با چین و از غرب با قزاقستان هم‌مرز است. خصوصیات جغرافیایی و آب و هوایی مغولستان ویژگی‌های منحصر به‌فردی به این کشور بخشیده است. با ما در مجله اینترنتی کوبههرماه باشید.

حقایقی جالب درباره سرزمین چنگیز خان

از سرزمین چنگیز خان که در زمان حیات او قلمرویی گسترده شامل ۳۱ میلیون متر مربع از جهان را در اختیار داشت امروز چه مانده است؟ حقایقی درباره گونه‌های جانوری و عادات عجیب مردم این منطقه بشناسیم.

گونه‌های جانوری

  • مغولستان سرزمینی است که نخستین دایناسور در آن دیده شد؛ در سال ۱۹۲۰ فسیل دایناسور به همراه نخستین تخم دایناسور در صحرای گوبی مغولستان یافت شد.
  • یکی از فراوان‌ترین گونه‌های جانوری اسب است که در نژاد‌های مختلف دیده می‌شود. جمعیت‌ اسب‌ها ۳ برابر بیشتر از جمعیت ساکنین این کشور است.
  • بیشترین جمعیت پلنگ برفی که یکی از بزرگ‌ترین گربه‌سانان جهان است در این کشور زندگی می ‌کند. بیش از یک سوم این گونه‌ رو به انقراض، در این کشور عجیب سکونت دارند.

مغولستان

بافت جمعیتی

  • حدود یک چهارم جمعیت این کشور چادر نشین هستند؛ طبق آخرین سرشماری‌ها، جمعیت کل بالغ بر سه میلیون و دویست هزار نفر برآورد شد که از این رقم چیزی حدود ۲۵ تا ۴۰ درصد ساکنینش‌ چادرنشین هستند.
  • مغولستان یکی از جوان‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و بیش از نیمی از جمعیت کشور را افراد زیر ۳۰ سال تشکیل می‌دهند. یکی از دلایل این موضوع، نرخ بالای زاد و ولد است. به طور میانگین هر خانواده صاحب چهار فرزند است.

مغولستان

نکات جالب توجه

  • واژه‌ مغول (به زبان انگلیسی: Mongol) به معنای شجاع
  •  در این کشور گاری‌های بستنی فروشی، بستنی را داخل جعبه می‌گذارند و کنار خیابان می‌فروشند؛ به دلیل هوای بسیار سرد، نیازی برای استفاده از یخچال در نگهداری بستنی‌ها نیست.
پیشنهاد مطالعه: مطلب این موجودات نامیرا رویای بشر را زندگی می‌کنند را بخوانید.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *