اجازه خروج از کشور از مرد + بهمن 1401

اجازه خروج از کشور از مرد + بهمن 1401

در برخی از کشورها از جمله ایران، زنان متاهل برای خروج از کشور احتیاج به اجازه همسر خود دارند. این اجازه دارای شرایط خاصی است که در این مطلب به آن‌ها می‌پردازیم.

اجازه خروج از کشور از مرد

اجازه خروج از کشور از مرد از جمله مواردی است که در قانون مدنی ایران بیان شده است. بنابراین زنان اگر بخواهند از کشور خارج شوند، احتیاج به گرفتن رضایت همسر خود دارند. همراه مجله اینترنتی کوبهباشید.

اجازه خروج از کشور از مرد

اجازه خروج از کشور از مرد دارای موارد متعددی است که در این مطلب به برخی از آن ‌ها می‌پردازیم.

نحوه گرفتن اجازه خروج از کشور از مرد

طبق ماده ۱۸ قانون گذرنامه «برای اشخاص زیر با رعایت شرایط مندرج در این ماده، گذرنامه صادر می‌ شود: … ۳- زنان شوهردار، ولو کمتر از ۱۸ سال تمام، با موافقت کتبی شوهر و در موارد اضطراری، اجازه دادستان شهرستان محل درخواست گذرنامه که ‌مکلف است نظر خود را اعم از قبول درخواست یا رد آن، حداکثر ظرف سه روز اعلام دارد، کافی است. زنانی که با شوهر خود، مقیم خارج هستند و زنانی ‌که شوهر خارجی اختیار کرده و به تابعیت ایرانی باقی مانده‌اند از شرط این بند، مستثنی است.»

بنابراین زنان متاهل برای خروج از کشور احتیاج به رضایت همسر خود دارند اعم از اینکه زیر ۱۸ سال یا بالای آن باشند. البته نکته مهمی که می‌توان به آن اشاره کرد آن است که برخی از زنان احتیاجی به اخذ رضایت همسر برای خروج از کشور ندارند این زنان عبارت‌اند از:

  • زنانی که شوهر آنها، خود مقیم خارج از کشور است.
  • زنانی که با مردی که دارای تابعیت خارجی بوده، ازدواج کرده و این زنان، هنوز تابعیت ایرانی خود را حفظ کرده اند.
  • زوجه، وکالت رسمی، مبنی بر حق خروج از کشور را از شوهر خود اخذ کرده و این وکالت نامه نیز به شکل بلاعزل، تنظیم شده باشد.

نحوه گرفتن اجازه خروج از کشور از مرد

مدارک لازم برای گرفتن اجازه خروج از کشور از مرد

زنان متاهلی که مطابق قانون گذرنامه، نیازمند گرفتن اجازه خروج از کشور از مرد جهت دریافت پاسپورت بوده، لازم است تا به همراه همسر خود در یکی از دفاتر اسناد رسمی حاضر شود و اجازه نامه مربوطه را از طریق امضا کردن یک فرم محضری رضایت نامه خروج از کشور زن کسب نمایند.

البته تنظیم فرم محضری رضایت نامه، در دفتر اسناد رسمی و درج امضا و مهر سردفتر در ذیل آن مستلزم آن است که مدارک خاصی نیز به دفتر اسناد رسمی محل مراجعه، ارائه شود که این مدارک، عبارتند از:

  • کارت ملی و شناسنامه زوجه
  • کارت ملی و شناسنامه زوج
  • فرم تکمیل شده پرسشنامه درخواست صدور گذرنامه که پیش از این از یکی از دفاتر پلیس + ۱۰ گرفته شده است.

مدارک لازم برای گرفتن اجازه خروج از کشور از مرد

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با دیگر نکات حقوقی آیا زنان بیشتر از ۱۱۰ سکه را می‌توانند از همسرشان مطالبه کنند؟ را مطالعه کنید.نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *