تخلیه پیش از موعد

تخلیه پیش از موعد + بهمن 1401


تخلیه خانه پیش از موعد یکی از مشکلات حقوقی بسیار رایج است. حالا سوالی که مطرح می‌شود آن است که آیا درخواست تخلیه ملک پیش از موعد توسط موجر امکان دارد؟

تخلیه پیش از موعد

گاهی از اوقات موجر یا مستاجر درخواست تخلیه پیش از موعد را دارند. دعوای بین موجر و مستاجر این روزها در دادگاه‌‌ها و شورای حل اختلاف بسیار دیده می‌شود. با وجود قراردادی که بین صاحب‌خانه و مستاجر منعقد می‌شود، باز هم این اختلاف‌ها وجود دارد. همراه کوبهمگ باشید.

بعد از انعقاد قرارداد اجاره هیچ‌کدام از طرفین حق فسخ قرارداد را تا تمام‌شدن زمان اجاره، ندارند مگر تحت شرایط خاصی که در قانون بیان شده است.

تخلیه پیش از موعد

همان‌طور که بیان کردیم یکی از سؤالات مهمی که از ما پرسیده می‌شود آن است که آیا موجر و مستأجر حقی برای تخلیه پیش از موعد را دارند؟

تخلیه قبل از موعد اجاره توسط موجر

 • مورد اول برای اینکه موجر بتواند قبل از موعد درخواست تخلیه ملک خود را داشته باشد آن است که در اجاره نوشته باشد درصورتی‌که مستأجر اجاره را سر موقع پرداخت نکند، موجر حق فسخ قرارداد را داشته باشد. در این حالت فرد می‌تواند به‌راحتی و طبق قانون در این شرایط قرارداد را فسخ کند.
 • مورد بعدی آن است که مستأجر بیش از یک هفته در پرداخت‌کردن اجاره تاخیر کرده باشد.
 • مستأجر بدون اینکه از مالک ملکی که در آن زندگی می‌کند اجازه بگیرد آن ملک اجاره دهد یا بفروشد.
 • مستأجر از ملک، بدون اجازه موجر، برای کار دیگری استفاده کند.
 • مستاجر فعالیت‌های نادرست و غیرقانونی از لحاظ عرفی در ملک موجر انجام بدهد.
 • مستأجر اجازه ورود و خروج به موجر برای تعمیرات ندهد.
 • مستأجر وظیفه‌هایی را که بر اساس قرارداد اجاره تعهد کرده است انجام ندهد.

تخلیه قبل از موعد اجاره توسط موجر

شرایط تخلیه پیش از موعد توسط مستأجر

 • زمانی یک مستأجر می‌تواند پیش از موعد اجاره فسخ کند که ملک شرط‌های نوشته شده در قرارداد را نداشته باشد.
 • حق فسخ قرارداد اجاره توسط مستأجر در قرارداد نوشته شده باشد.
 • قسمتی از ملک به‌گونه‌ای تخریب معیوب شود که مستأجر نتواند از آن استفاده کند و قابل‌تعمیر و یا تعویض هم نباشد.
 • موجر تعهد کند که قسمتی از ملک را در زمان مشخص تعمیر کند و به عهدی که بسته است عمل نکند.

فسخ قرارداد اجاره قبل از تحویل

قرارداد اجاره از جمله عقود لازم هستند که موجر یا مستأجر نمی‌توانند آن را قبل از موعد و پیش از انقضای مدت اجاره فسخ کنند. (عقد لازم عقدی است که هیچ یک از افراد نمی‌توانند آن را فسخ کنند. البته در مواردی که قانون اجازه برهم‌زدن قرارداد را به آن‌ها داده باشد این امکان را دارند.)

البته باید گفت در موارد خاصی اجازه فسخ قرارداد و تخلیه پیش از موعد به موجر یا مستأجر داده شده است. در مواردی از جمله عیب‌وایراد داشتن ملک در جال اجاره یا درصورتی‌که موجر و مستاجر در قرارداد اجاره در این خصوص به توافق رسیده باشند که هر کدام هر زمان که بخواهند می‌توانند قرارداد اجاره را فسخ کنند. در این شرایط موجر یا مستأجر می‌توانند برای فسخ و تخلیه ملک، تقاضای خود را در یک دادخواست به دادگاه تقدیم کنند.

فسخ قرارداد اجاره قبل از تحویل

شایان‌ذکر است که معمولاً در قراردادهای اجاره این شرط وجود دارد که موجر یا مستأجر درصورتی‌که مایل به فسخ و برهم‌زدن اجاره باشند از یک یا دو ماه قبل به‌طرف مقابل اعلام کنند. در این صورت با تسویه‌حساب موجر و مستأجر قرارداد اجاره تمام می‌شود و امکان تخلیه پیش از موعد وجود دارد. شایان‌ذکر است که چنانچه موجر یا مستأجر نسبت به اینکه آیا دارای حق فسخ هستند یا خیر تردید داشته باشند، اصل بر آن است که حق فسخ اصلاً وجود ندارد.

پیشنهاد مطالعه: فسخ وکالت بلاعزل در چه شرایط امکان دارد؟


نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *