10 روش برای مهار دیابت + بهمن 1401

10 روش برای مهار دیابت + بهمن 1401

دیابت را قاتل خاموش می‌نامند. بیماری پنهانی که به ناگاه مبتلایان را از پا در می‌آورد. روش‌های مهار دیابت می‌تواند کمک بزرگی به جمعیت خطر دیابت باشد.

مهار دیابت

دیابت در ایران یک نفر از هر بیست ایرانی را دربر می‌گیرد. همان‌طور که می‌دانید مبتلایان به دیابت در معرض خطر عوارض جدی برای چشم، قلب، کلیه و اندام‌ها هستند. مهار دیابت می‌تواند چالشی مهم برای کسانی باشد که در معرض خطرات آن قرار دارند.

۹۰ درصد مبتلایان، به دیابت نوع ۲ دچار هستند و خبر خوب این است که با تغییرات ساده در رژیم غذایی، سبک زندگی و کمی مراقبت می‌توان دیابت را شکست داد.

در مجله اینترنتی کوبهبا ما همراه باشید تا  ۱۰ روش مهار دیابت را با هم مرور کنیم.

روش‌ها

۱.کاهش وزن

کاهش وزن بهترین راه برای مهار دیابت است. هر چه زودتر وزن کم کنید، شانس شما بیشتر خواهد بود.

داگلاس تونفور، رئیس بخش مراقبت دیابت در انگلستان، می‌گوید: در صورت کاهش وزنی قابل توجه مثل ۱۵ کیلوگرم و بیشتر از آن، به‌طور ایمن و در سریع‌ترین زمان ممکن پس از تشخیص، دیابت خود را درمان می‌کنید.

مهار دیابت

۲. رژیم غذایی مناسب

با پیدا کردن رژیم غذایی که برای شما آسان و همیشگی باشد، می‌توانید قدم بزرگی به سوی سلامتی بردارید.

رژیم‌های گیاه‌خواری، خام‌گیاه‌خواری، کاهش و حذف کربو هیدرات‌ها از گزینه‌های مناسب برای کسانی است که مایل به کاهش قند خون و ریسک‌های ناشی از دیابت هستند.

مهار دیابت

۳. افزایش باکتری‌های مفید روده

این روزها همه از خواص لبنیات پروبیوتیک آگاه هستند. یکی دیگر از روش‌های کنترل و مهار دیابت، تقویت باکتری‌های مفید روده با استفاده از مصرف منظم پروبیوتیک‌هاست.

۴. روزه گرفتن

غذا و آب نخوردن برای مدت زمانی معین که در زمان روزه اتفاق می‌افتد می تواند کمک بزرگی به مهار دیابت نوع دو باشد.

۵. ورزش کردن

یک مطالعه نشان داده است که ۱۰۰۰۰ قدم پیاده روی در روز، به همراه کاهش ۵۰۰ کالری  از برنامه غذایی روزانه، پس از شش هفته مبتلایان دیابت نوع دو را بدون مصرف دارو به سطح طبیعی قند خون رساند.

۶. خواب کافی

طبق مطالعات، کمبود خواب باعث افزایش قند خون و اختلال در عملکرد انسولین ترشح شده در بدن می‌شود، بنابر این یکی از روش‌های مهار دیابت خواب کافی است.

۷. رژیم غذایی مدیترانه‌ای

این رژیم که شامل میوه و سبزیجات به مقدار زیاد، گوشت و ماهی بدون چربی، غلات سبوس‌دار، آجیل و حبوبات است به شما کمک می‌کند تا بیش از ۸۰ درصد خطر ابتلا به دیابت را مهار کنید.

۸. ترک سیگار

مصرف سیگار تا ۴۰ درصد احتمال ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد و این احتمال با بالا رفتن سیگار مصرفی در روز افزایش می‌یابد. برای مهار دیابت همین امروز مصرف سیگار را کنار بگذارید.

مهار دیابت

۹. حذف نوشیدنی‌های شیرین

فقط نوشیدنی‌های گازدار نیستند که حاوی مقدار زیادی شکر هستند. اسموتی‌ها، آب‌میوه‌ها و شکری که در چای و قهوه می‌ریزید، همگی باعث افزایش خطر دیابت می‌شوند.

۱۰. از جا برخیزید

کاهش متابولیسم با عدم فعالیت ما تقویت می‌شود. اگر تحرک کمی دارید، ساعت بگذارید و هر ساعت یک بار از جای‌تان برخیزید. همین اقدام کوچک می‌تواند به شما در مهار دیابت کمک کند.

پیشنهاد مطالعه: احتمال تداخل دارو و غذا را جدی بگیرید! را بخوانید.

 

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *