عوارض تنبیه بدنی | مجله دلتا + بهمن 1401

عوارض تنبیه بدنی | مجله کوبه+ بهمن 1401

تنبیه بدنی عوارض روانی زیادی برای کودک به همراه دارد، افزایش اضطراب و وحشت، کاهش اعتماد به نفس، افزایش تمایل به خشونت در آینده و احساس ترس و تنهایی.

عوارض تنبیه بدنی
عوارض تنبیه بدنی کودک چیست؟ مطالعات جدید نشان می‌دهد تنبیه بدنی کودک بیشتر از آنچه تاکنون تصور می‌شد، بر رشد کودک اثر منفی دارد. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد علی‌رغم تصورات ما هنوز برخی از والدین از تنبیه بدنی برای تربیت کودک خود استفاده می‌کنند. با ما در مجله اینترنتی کوبههمراه باشید تا از عوارض تنبیه بدنی کودکان آگاه شوید.

عوارض تنبیه بدنی بر مغز کودک

یک مطالعه جدید از دانشگاه هاروارد نشان داد که تنبیه بدنی کودکان بیشتر از آنچه قبلا تصور می‌شود برای رشد کودکان مضر است. محققان می‌گویند این کار باعث ایجاد آسیب در مناطقی از مغز می‌شود که در درک نقش دارند. همچنین تصمیم‌گیری آن‌ها را به طور مستقیم تغییر می‌دهد.

رشد مغزی تغییر یافته، ممکن است عواقب جدی برای کودک داشته باشد. کودکانی که خانواده‌های آن‌ها از تنبیه بدنی استفاده می‌کنند، بیشتر دچار اضطراب، افسردگی و مشکلات رفتاری می‌شوند.

تنبیه بدنی کودکان و مورد آزار قرار گرفتن آن‌ها توانایی کودکان در یادگیری و تمرکز را تحت تأثیر قرار می‌دهد. کودکانی که با آزار و اذیت مواجه می‌شوند،  دچار افت تحصیلی شدیدی می‌شوند.

عوارض تنبیه بدنی

چگونگی رشد مغز: تأثیر تنبیه بدنی در سطح عصبی

متاسفانه بسیاری از مردم، کتک زدن کودک را خشونت تلقی نمی‌کنند. در این مطالعه، چگونگی رشد مغز و تأثیر تنبیه بدنی در سطح عصبی مورد بررسی قرار گرفت.

این مطالعه، مغز ۴۰ کودک که تنبیه شده بودند را بررسی کرد. در ادامه با ۱۰۷ کودک که تنبیه فیزیکی نشده بودند مقایسه شدند. از کودکان نظرسنجی شد و اینکه آیا آزار جسمی جدی داشته‌اند؟ شرکت کنندگان تحت اسکنر MRI قرار گرفتند و چهره آن‌ها ارزیابی شد.

عوارض تنبیه بدنی

کودکانی که به آن‌ها ضربه وارد شده بود، فعالیت عصبی بیشتری را با چهره‌هایی وحشت‌زده نشان دادند. این کودکان با کسانی‌که هرگز مورد تنبیه بدنی قرار نگرفته‌ بودند به نحوی چشم‌گیر متفاوت بودند. همچنین اضطراب، اعتماد به نفس و قدرت یادگیری کودکان تحت تنبیه بدنی با افتی فزاینده همراه بود.

مهم است به جای استفاده از خشونت و ضرب و شتم و به‌دنبال آن درگیر شدن با عوارض تنبیه بدنی ، از روش‌های تربیتی مثبت و بر اساس احترام و محبت به کودکان استفاده کنیم. که شامل استفاده از روش‌های ارتباط موثر، تقویت خودکنترل و مهارت‌های انضباطی، رفع نیازهای اساسی کودکان و ایجاد محیطی امن و خلاقانه است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب مضرات چای کیسه ای را جدی بگیرید را بخوانید.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *