شرایط معامله معارض + بهمن 1401

شرایط معامله معارض + بهمن 1401


همه افراد باید هنگام خرید و فروش ملک بسیار توجه کرده و با آگاهی کامل و پس از تحقیقات لازم اقدام به معامله کنند. زیرا هنگام رید ملک ممکن است با مشکلاتی نظیر معامله یک ملک به چند نفر مواجه شوند.

معامله معارض

زمانی معامله معارض صورت می‌گیرد که ملک یا مالی از سوی مالک، بیشتر از یک‌بار معامله شده باشد. یعنی اگر فردی به هر صورت، ملک یا مالی را به بیش از یک نفر بفروشد، معامله معارض انجام داده و خریدار نیز مال غیر خریده است. همراه مجله اینترنتی کوبهباشید.

معامله معارض

از جمله جرایمی که در قانون مجازات اسلامی توسط قانون‌گذار بیان شده است، جرم معامله معارض است که گاها با فروش مال غیر اشتباه گرفته می‌شود. برای این جرم مجازات سنگینی در نظر گرفته شده است و البته این جرم تنها در شرایطی محقق می‌شود که دارای شرایط و ارکان مخصوص به خود باشد.

در معامله معارض همیشه معامله مقدم یا اولین معامله، قانونی است و به‌این‌علت که در معاملات بعدی، از فروشنده سلب مالکیت شده، سایر معامله‌ها غیرقانونی است. بی‌اعتباری معامله‌های بعدی به این دلیل است که فروشنده در معاملات دوم به بعد، دیگر صاحب‌ملک نبوده است و معامله‌ای که او انجام داده نیز اعتبار قانونی ندارد.

روند پیگیری کیفری معامله معارض

این جرم هم از لحاظ حقوقی و هم از لحاظ کیفری قابل‌پیگیری است. از نظر کیفری باید طبق ماده‌واحده فروش مال غیر مصوب سال ۱۳۱۲، می‌توان شکایت کرد. نکته مهم آن است که مجازات این جرم در قانون مجازات اسلامی همان مجازات کلاهبرداری در نظر گرفته شده است.

  • برای طرح شکایت فروش مال غیر، در ابتدا باید به دادسرای محل وقوع جرم مراجعه و پس از تنظیم شکایت، تمبر قانونی که همان هزینه دادرسی است، باطل شود.
  • سپس از طریق معاونت ارجاع دادسرای مربوط، دستور لازم به ضابطان قوه‌ قضاییه که همان کلانتری‌ها هستند، داده می‌شود تا در ابتدا، سوابق ثبتی ملک را استعلام بگیرند.
  • بعد از این‎که اتهام متوجه متهم شد، وی احضار می‌شود و پس از تحقیقات مقدماتی، بازپرس در صورت احراز مجرمیت او، قرار مجرمیت را صادر می‌کند.
  • پس از صدور قرار مجرمیت، پرونده به دادگاه ارسال شده و بعد از تعیین شعبه و جلسه رسیدگی، دادگاه حکم مقتضی را صادر می‌کند. این حکم فقط در یک مرحله قابل تجدیدنظر است و حکم دادگاه تجدیدنظر قطعی است.

روند پیگیری کیفری معامله معارض

روند پیگیری حقوقی معامله معارض

از لحاظ حقوقی اگر نسبت به ملک یا مالی بیش از دو معامله انجام شده باشد، خریداری که در ابتدا این ملک را خریداری کرده است و اصطلاحاً مقدم است، مالک قانونی محسوب می‌شود و می‌تواند با طرح دعوی، درخواست ابطال سایر معاملات حتی اگر سند رسمی داشته باشد را بکند.

اگر نفر چندمی هستید که قربانی فروش مال غیر شده‌اید، یادتان باشد که در رسیدگی به این پرونده، صرفاً مبلغ پرداخت‌شده به شما برمی‌گردد؛ اما اگر شما اولین خریدار هستید و می‌خواهید خسارت بگیرید باید دادخواست حقوقی مبنی بر ابطال معاملات بعدی بدهید.

روند پیگیری حقوقی معامله معارض

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب وصیت بیش از یک سوم اموال امکان دارد؟ را مطالعه کنید


نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *