شرایط دریافت مهریه زن خیانتکار + بهمن 1401

شرایط دریافت مهریه زن خیانتکار + بهمن 1401

یکی از مشکلاتی که امروزه خانواده‌های زیادی را درگیر خود کرده است، خیانت یکی از زوجین است. حالا سوالی که مطرح می‌شود آن است که آیا به زن خیانت‌کار مهریه کامل تعلق می‌گیرد؟

شرایط دریافت مهریه زن خیانتکار

شرایط دریافت مهریه زن خیانتکار برای همه افراد جالب است. زیرا افراد گمتن می‌کنند به زنی که خیانت کرده است، مهریه تعلق نمی‌گیرد. همراه مجله اینترنتی کوبهباشید تا برایتان توضیح دهیم شرایط دریافت مهریه زن خیانتکار چیست؟

شرایط دریافت مهریه زن

شرایط دریافت مهریه زن خیانتکار

با توجه به قانون مدنی ایران، به محض جاری شدن عقد نکا، زن مالک مهریه شده و می‌تواند در دخل و تصرفی را که می‌خواهد در آن انجام دهد. به بیان دیگر با عقد نکاح، مالکیت مهریه به زن تعلق می‌گیرد و مرد موظف است مهریه زن را هر زمانی که بخواهد، پرداخت کند. البته در صورتی که ازدواج قانونی باشد و باطل یا فسخ نشده باشد.

بنابراین زن می‌تواند هرگونه تصرفی که می‌خواهد در مهریه خود داشته باشد. در واقع می‌تواند این مهریه که می‌تواند خانه، زمین یا سکه باشد را مطالبه کند یا آن را با رضایت خودش به همسرش ببخشد.

حالا زمانی که زنی به شوهر خود خیانت می‌کند، مرد به این فکر میوفتد که آیا باید به همسر خود در این شرایط نیز مهریه پرداخت کند؟

در جواب باید بگوییم بله. زن مالک مهریه به شمار می‌رود و مهریه حقی است که به واسطه عقد به او تعلق می‌گیرد. بنابراین چنانچه حتی زن به شوهرش خیانت هم کرده باشد و رابطه نامشروع برقرار کرده باشد، باز هم حق مهریه زن در جای خود محفوظ است و به او تعلق می‌گیرد.

دریافت مهریه زن خیانتکار

البته مرد می‌تواند بر علیه همسرش به دلیل خیانت، شکایت کیفری تنظیم کند ولی در نهایت وظیفه دارد که مهریه را در صورت مطالبه او زن خیانتکار خود، پرداخت نماید.

در بسیاری از موارد، مرد زمانی که متوجه خیانت همسر خود می‌شود، با ارائه شکایت به صورت توافقی از همسرش جدا می‌شود و با طلاق توافقی می‌توانند شرط کنند که زن در صورت عدم شکایت مرد همه مهریه‌اش را به مرد ببخشد و از مطالبه آن صرف نظر کند.

البته در بسیاری از مواردزمانی که مرد متوجه خیانت همسر خودش می‌شود، با ارائه شکایت به صورت توافقی از همسر جدا می‌شود و شرط می‌کند در صورت عدم شکایت کیفری از همسر، زن مهریه خودش را ببخشد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب آیا می‌توان اموال مرد را بابت نپرداختن نفقه توقیف کرد؟ را مطالعه کنید.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *