روستای گردن درازان کارن یکی از عجیبترین روستاهای دنیاست + بهمن 1401

روستای گردن درازان کارن یکی از عجیبترین روستاهای دنیاست + بهمن 1401

کارن‌ها قبیله‌ای هستند که در تپه‌هایی واقع در مرز میانمار تایلند زندگی می‌کردند و به قبیله گردن‌درازها معروف هستند. سفر به روستای گردن‌درازهای تایلند از عجیب‌ترین و جالب‌ترین تجربیات روی زمین است که هر گردشگری را به سمت خود می‌کشاند.

در این روستا همه زنان گردنشان دراز است

در سفر به تایلند و منطقه شمالی این کشور سرسبز می‌توانید به دیدن روستای گردن درازان کارن و چهره‌های خاص زنان این روستا و همچنین شیوه زندگی آن‌ها بروید. راز و رمز پنهان زیبایی در سنت استفاده از حلقه‌های برنجی و زینتی تا حدی مبالغه‌آمیز است که گردشگران زیادی را به این مکان جذب کرده است. برای آشنایی با روستای عجیب گردن‌ درازان، همراه مجله گردشگری  کوبهباشید.

چرا زنان قبیله کارن گردن‌های درازی دارند؟

روستای گردن‌درازان کارن در تایلند، یک جاذبه توریستی منحصربه‌فرد است که در شمال تایلند واقع شده است. این روستا محل زندگی اقوام کارن است که به دلیل سنت پوشیدن حلقه‌های برنجی به‌دور گردن خود شناخته می‌شوند. این حلقه‌ها به گردن آن‌ها ظاهر بلندتری می‌دهد.

حلقه های برنجی دور گردن زنان کارن

کارن‌ها قبیله‌ای هستند که در تپه‌های مرز میانمار تایلند زندگی می‌کردند. زنان کارنی که به گردن‌های بلندشان مشهور هستند، دور گردن، ساعد و ساق خود حلقه‌های برنجی سنگین می‌گذارند. در حالی که بیشتر مردان کارگر و کشاورز هستند، زنان بیشتر چوبکاری و بافندگی می‌کنند. به طور کلی، قبایل گردن درازها سبک زندگی دشوار، خسته‌کننده و ساده‌ای دارند.

هر چند ممکن است که گردن زنان قبیله کارن بسیار بلند به نظر برسد اما در حقیقت حلقه‌های سنگینی که دور گردن گذاشته می‌شود، به شانه‌ها فشار آورده و گردن را کشیده نشان می‌دهد.

هر حلقه از فلز بسیار سنگینی ساخته می‌شود. هر زمان که زنان در روستای گردن درازان کارن احساس می‌کنند که گردنشان به حلقه‌ها عادت کرده است، حلقه دیگری به آن‌ها اضافه می‌کنند.

حلقه ها به گردن زنان فشار می آرود

چرا زنان قبیله کارن حلقه به دور گردن می‌اندازند؟

بزرگ‌ترین دلیل چنین کاری در روستای گردن درازان کارن صرفا حفظ سنت است. با این حال، زنانی هم هستند که به این سنت به عنوان یک منبع درآمد می‌نگرند و در مقابل برخی هم این کار را فقط برای حفظ میراث و سنت گذشتگان خود انجام می‌دهند.

در ابتدا، این حلقه‌های برنجی تنها برای زیبایی استفاده نمی‌شدند، بلکه برای محافظت در برابر حمله‌ ببرها و در برخی موارد به فرمان رهبر روستا بوده است.

امروزه، بسیاری از زنان این روستا برای اینکه پس از مهاجرت بتوانند درآمدی داشته باشند، دست به چنین کاری نمی‌زنند اما می‌توانید افرادی را هم پیدا کنید که پیرو سنت‌های خود هستند.

تخمین زده می‌شود این سنت برای نسل‌های آینده از بین برود، چرا که بسیاری از دختران روستای گردن درازان کارن تنها تعداد کمی حلقه را به دور گردن خود می‌اندازند.

کودکان هم در این قبیله حلقه دور گردن دارند

آیا بازدید از روستای گردن درازها اخلاقی است؟

زمانی که مقامات تایلندی احساس کردند که این زنان و گردن‌های درازشان یک فرصت تجاری و جذب گردشگر برای تایلند خواهد بود، برای همین ویزا و مجوز کار به بعضی از کارن‌ها دادند. عکس‌های این زنان را در بروشورهای رنگارنگ و براق استفاده کردند. در منطقه شمال تایلند تبلیغات کردند و به زنان گفتند تا به گردشگران لبخند بزنند.

به همین دلیل توصیه می‌شود در هنگام رفتن روستای گردن درازان کارن به حساسیت‌های فرهنگی مردم روستا دقت کنید و به جامعه محلی آن‌ها احترام بگذارید. حتی اگر به نظر شما مجبور کردن زنان به استفاده از حلقه‌های برنجی کاری زشت و ناپسند است یا خشونت علیه زنان محسوب می‌شود بهتر است در سفر به این روستا به آن اشاره‌ای نکنید و تنها از سفرتان لذت ببرید. زیرا هر واکنش عجیب یا صحبتی باعث رنجش مردم روستا به‌خصوص زنان رنج کشیده و پرتلاش کارنی می‌شود.

سخن آخر

سفر به روستای گردن درازان کارن فرصتی برای آشنایی بافرهنگ کارن، تعامل با روستاییان و مشاهده زندگی روزمره آنها فراهم می‌کند. می‌توانید خانه‌های سنتی آن‌ها را بگردید، مهارت‌های آن‌ها را در بافندگی و سایر صنایع‌دستی مشاهده کنید و حتی سوغاتی‌های دست‌ساز بی‌نظیر خریداری کنید.

بسیاری از دختران جوان هنوز هم حلقه به گردن دارند و به سنت ها پایبندند

پیشنهاد مطالعه: این هتل بیش از یک قرن در تسخیر ارواح بوده است را مطالعه کنید.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *