حرف زدن در خواب | چرا در خواب حرف می‌زنیم؟+ راه‌حل آن + بهمن 1401

حرف زدن در خواب | چرا در خواب حرف می‌زنیم؟+ راه‌حل آن + بهمن 1401

حتما برای شما هم پیش‌آمده است که شب‌ها از صدای حرف زدن دیگری از خواب بلند شوید. مطالعات نشان داده است که حداکثر 66 درصد از افراد در برخی از دوره‌های زندگی خود این امر را تجربه کرده‌اند.

حرف زدن در خواب

حرف زدن در خواب را بعضی افراد در برخی از دوره‌های زندگی خود تجربه می‌کنند و علل مختلفی دارد و برای کنترل آن راه‌حل‌های ساده‌ای وجود دارد. برای گرفتن پاسخ سوالات خود درباره این موضوع با مجله اینترنتی کوبههمراه باشید.

دلیل حرف زدن در خواب چیست؟

ژنتیک

متخصصان نمی‌توانند علت دقیق صحبت‌کردن افراد در خواب را بیان کنند اما مطالعات پزشکی نشان داده است که این مسئله می‌تواند ریشه ژنتیکی داشته باشد. مطالعه انجام شده بر روی دوقلوها که معمولاً در خواب صحبت می‌کردند نشان داد که والدین آن‌ها نیز هذیان‌گویی در خواب داشته‌اند.

کمبود خواب

تقریباً هرکسی صحبت کردن در خواب را تجربه می‌کند اما برخی از عوامل به‌ویژه کم‌خوابی، می‌تواند منجر به آن شود. متخصصین پزشکی معتقدند که اکثر افراد هنگام استرس یا کم‌خوابی، در خواب صحبت می‌کنند زیرا کم‌خوابی بر مغز تأثیر گذاشته و بر کیفیت خواب نیز مؤثر واقع می‌شوند.

اختلالات خواب

صحبت کردن در خواب به‌خودی‌خود یک اختلال محسوب می‌شود که به ” خواب‌گفتاری ” معروف است. صحبت کردن هرزمانی ممکن است برای افراد رخ دهد اما افراد مبتلا به اختلالات خواب، اطرافیان خود را با برخی از صداها آزار می‌دهند. پزشکان معتقدند که بین خواب سخنی، راه‌رفتن در خواب و کابوس ارتباطی وجود دارد.

دلیل حرف زدن در خواب

داروهای خاص

برخی از داروها وجود دارند که باعث اختلال در خواب به‌عنوان یک عارضه جانبی می‌شوند. داروهایی که می‌توانند منجر به برخی از رفتارهای خواب، از جمله صحبت‌کردن در خواب شوند، معمولاً بر کنترل عضلات هنگام خواب تأثیر می‌گذارند. با افزایش حجم عضلات و غیرارادی شدن آن‌ها ممکن است در خواب لگد بزنید، مشت بزنید، راه بروید و صحبت کنید. برخی از داروهای رایج مانند داروهای ضدافسردگی، می‌توانند باعث این اختلال شوند.

اختلال رفتار خواب(REM)

خواب‌دیدن فعال (حرکت سریع چشم) به‌عنوان یک اختلال محسوب می‌شود. این مرحله از خواب تقریباً ۲۰-۲۵ درصد از کل زمانی را که در خواب می‌گذرانیم را شامل می‌شود و برای مغز زمان فعالی است. در طی این مرحله، چشم‌ها حرکت می‌کنند، فشارخون بالا می‌رود، ضربان قلب افزایش میابد و فعالیت موج مغزی شبیه بیدارشدن است .

بدن در حین REM در حالت استراحت و تقریباً فلج باقی می‌ماند که مانع از خواب کامل می‌شود. افراد در این اختلال نه‌تنها صحبت می‌کنند بلکه می‌توانند از خود خشونت نشان دهند یا حتی برای حرکت در تختخواب از جای خود بلند شوند.

تب

صحبت‌کردن در خواب زمانی که تب دارید طبیعی است. زیرا بدن و مغز معمولاً خسته شده‌اند. آن‌ها معمولاً به‌جای تنظیم ساعات بدن تمام انرژی خود را برای تقویت سیستم ایمنی می‌گذارند بنابراین طی این عمل، در خواب صحبت خواهید کرد.

اختلال در خوردن غذا

این اختلال هنگامی رخ می‌دهد که افراد درحالی‌که خواب هستند غذا می‌خورند، آن‌ها حتی می‌توانند به داخل آشپزخانه بروند و یک وعده کامل غذایی را هنگام خواب تهیه کنند بدون آنکه متوجه باشند.

برخی دیگر از دلایل حرف زدن در خواب:

 • استرس عاطفی، اضطراب و افسردگی
 • وحشت شبانه
 • اختلال سلامت روان
 • مصرف مواد مخدر و محرک

حرف زدن در خواب

چگونه می‌توان صحبت‌کردن در خواب را کنترل کرد

در واقع هیچ راهی برای کاهش صحبت‌کردن در خواب وجود ندارد اما تغییر برخی از عادت‌ها می‌توانند مؤثر واقع شوند. برخی از نکات مربوط به خواب سالم عبارت‌اند از:

 • اجتناب از خوردن وعده‌غذایی سنگین نزدیک به زمان خواب
 • استفاده از تختخواب، تشک و بالشتی باکیفیت و راحت
 • اجتناب از مصرف کافئین در اواخر بعدازظهر و عصر
 • داشتن یک برنامه خواب ثابت و روزانه
 • اجتناب از استرس
 • دریافت مشاوره پزشکی
 • دورکردن وسایل الکترونیکی از اتاق‌خواب
 • حذف هرگونه سروصدا هنگام خواب
پیشنهاد مطالعه: مطلب آموزش کاشت سبزه عید با تخم کدو + نکات طلایی را بخوانید.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *