گرفتن جلوی عطسه | 5 آسیب مرگبار که عطسه نکردن به شما می‌زند. + بهمن 1401

گرفتن جلوی عطسه | 5 آسیب مرگبار که عطسه نکردن به شما می‌زند. + بهمن 1401

عطسه‌کردن فواید زیادی دارد اما بسیاری از افراد هنگام عطسه مرتکب اشتباهی می‌شوند که عوارض خطرناکی به دنبال دارد.

گرفتن جلوی عطسه

گاهی اوقات در محافل عمومی؛ مثلاً در سالن تئاتر یا حتی در مترو عطسه‌تان می‌گیرد اما احساس می‌کنید که عطسه‌کردن کار زشتی است؛ حتی یک عطسه خیلی آرام هم باعث می‌شود که به یکباره همه سرشان را برگردانند و به شما نگاه کنند؛ بنابراین در چنین اوقاتی باید چه‌کار کرد؟ آیا باید عطسه را نگه داشت؟ در این مطلب مجله اینترنتی کوبهدرباره عواقبی که گرفتن جلوی عطسه خواهد داشت صحبت می‌کند.

عوارض و خطرات جدی گرفتن جلوی عطسه

در واقع؛ عطسه‌کردن راهی طبیعی برای پاک‌سازی مواد حساسیت‌زا و آلوده مانند جرم، گردوغبار و آلودگی از بینی و گلو است و یک راه بسیار عالی است تا صدها هزار قطره از داخل بینی که در هر ساعت وارد شده‌اند؛ بیرون بیایند و باعث می‌شود که پشت‌سرهم عطسه کنید.

همین باعث می‌شود که کمی احساس ناراحتی داشته باشید اما سؤال اینجاست که چگونه باید رفتار کرد؟ راه‌حلی مثل نگه‌داشتن عطسه عوارض جانبی منفی زیادی دارد و بعضی از عوارض آن به‌شدت جدی هستند. بسته‌شدن راه هوا هنگام عطسه شما را ۲۰ برابر بیشتر در معرض فشار زیاد قرار می‌دهد و اگر عطسه کنید؛ این فشار برداشته می‌شود. در ادامه عوارض و خطرات این عادت نادرست را خواهید خواند.

عوارض و خطرات جدی گرفتن جلوی عطسه

آسیب به قفسه سینه

دلایلی که نشان می‌دهد نگه‌داشتن عطسه خطرناک است و باعث آسیب به قفسه سینه می‌شود بسیار مهم هستند. نگه‌داشتن عطسه احساس ناراحتی را به وجود می‌آورد. در واقع به قسمت دیافراگم فشار وارد می‌کند. ماهیچه‌ای در قفسه سینه وجود دارد که به ما اجازه تنفس می‌دهد اما اگر عطسه را نگه دارید؛ این فشار در قفسه سینه و دنده‌ها احساس می‌شود که خطرناک نیست اما احساس خوبی به بدن نخواهد داد.

احتمال پارگی پرده گوش

پاره شدن پرده گوش می‌تواند به‌خاطر نگه‌داشتن عطسه اتفاق بیفتد. بینی و گوش از طریق یک لوله به یکدیگر وصل شده‌اند. اگر عطسه خود را نگه‌دارید، فشار زیادی به گوش وارد می‌شود و ممکن است که آسیب شدید و غیرقابل‌جبرانی را وارد کند.‌

احتمال پارگی پرده گوش

عفونت گوش

گاهی اوقات عطسه به‌خاطر سرماخوردگی اتفاق افتاده است؛ زیرا ویروس و باکتری داخل مخاط وارد عطسه می‌شوند که از طریق گوش هم به بینی راه پیدا کرده‌اند. هرچقدر بیشتر عطسه را نگه‌داریم، این عفونت بیشتر داخل گوش می‌ماند.

پارگی رگ‌های خونی

عطسه فشار زیادی به بینی وارد می‌کند و نگه‌داشتن آن باعث فشار و ضربه به چشم، بینی و پرده گوش می‌شود و احتمال پارگی رگ‌های خونی در این ناحیه وجود دارد و گاهی اوقات خونریزی بینی هم اتفاق می‌افتد. شما حتی می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در اینترنت این موضوع را سرچ کنید ولی حتما قبل از آن ویدیو چقدر می‌توان به اینترنت اعتماد کرد!+ویدیو را از دست ندهید.

گرفتن جلوی عطسه

باعث مشکلات جدی‌تر می‌شود

نگه‌داشتن عطسه باعث می‌شود که شما احساس راحتی نداشته باشید. گاهی اوقات عامل بیماری و آسیب‌دیدگی است و زندگی را هم تهدید می‌کند؛ بنابراین هرگز نباید عطسه را نگه دارید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب از بین بردن بوی بد کفش سریع و آسان در خانه را بخوانید.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *