معبد ایسه ژاپن، نمادی از زمان حال در ژاپن

معبد ایسه ژاپن، نمادی از زمان حال در ژاپن + بهمن 1401

از ادیان باستانی ژاپن چیزی می‌دانید؟ معابد ژاپنی با آن معماری‌های خاص و شگفت‌انگیز را دیده‌اید؟ علاقه‌ای به دیدن معابد تاریخی ژاپن دارید؟ معبد ایسه ژاپن یکی از معابد حیرت‌انگیز ژاپنی است که جایگاه خاصی در بین ژاپنی‌ها دارد.

معبد ایسه ژاپن

ژاپن جزیره‌ای با سرگذشتی پر فراز و نشیب که سال‌ها برای رسیدن به رشد و توسعه و پیشرفت تلاش کرده است. در این کشور عجیب انواع مذاهب با معابد مختلفی وجود دارد که اکثر آنها دارای معماری خاص و منحصر به خود هستند. معبد ایسه ژاپن یکی از این معابد با معماری خاص است که در بین گردشگران محبوبیت زیادی دارد. همراه کوبهمگ این معبد زیبا را بیشتر بشناسید.

معابد شینتو دارای پل، دروازه و حرم هستند

شینتو چیست؟

شینتو در فرهنگ ژاپن یعنی راه خدایان و یک آئین باستانی چندهزارساله است. این آئین ایزدبانوی خورشید به نام آماتراسو را نگهبان سرزمین اجدادی می‌داند و خاندان امپراتوری ژاپن را از نسل این خدا و تجسم وی می‌شمارد. هدف آیین شینتو تحقق و تکمیل اراده کامی و نیاکان در خانواده، جامعه و ملت است انسان‌ها مانند کل طبیعت، کودکان کامی هستند.

معبد ایسه به ایزدبانوی آماتراسو تقدیم شده است.

معابد شینتو

به زیارتگاه‌های دین شینتو معبد شینتو یا جینجا گفته می‌شود. برخلاف بقیه زیارتگاه‌ها یا معابد در ادیان دیگر که برای گسترش اعتقادات یا تعالیم مذهبی ساخته می‌شوند، معابد شینتو تنها اقامتگاهی برای یک یا چند کامی هستند که در آنجا بتوانند به ایزدان شینتو خدمت کنند؛ بدین معنی که آن را مطابق اعتقادات و رسوم شینتویی عبادت کنند. تمام بناهای مربوط به آیین شینتو ازجمله معابد، پل‌ها و دروازه‌ها، هر ۲۰ سال یک‌بار کاملا خراب‌شده و از نوساخته می‌شوند.

معبد ایسه ژاپن

ایسه جینگو یا معبد ایسه ژاپن یکی از مهم‌ترین و مقدس‌ترین زیارتگاه‌های شینتو در ژاپن است. این معبد در شهر ایسه، استان میه واقع شده است و اهمیت فرهنگی و تاریخی قابل‌توجهی در این کشور دارد. ایسه جینگو به الهه خورشید آماتراسو که جد خانواده امپراتوری و خدای نگهبان ژاپن است، تقدیم شده است.

دروازه های معابد شینتو از چوب ساخته شده اند

معبد ایسه ژاپن از دو محراب اصلی به نام‌های نایکو (زیارتگاه درونی) و گکو (زیارتگاه بیرونی) تشکیل شده است. نایکو یا زیارتگاه درونی، آماتراسو یا همان الهه خورشید را در خود جای‌داده است، درحالی‌که گکو به الهه تویوکه اومیکامی، خدای کشاورزی و صنعت تقدیم شده است. قدمت زیارتگاه درونی به قرن سوم میلادی و قدمت زیارتگاه بیرونی به قرن پنجم میلادی برمی‌گردد.

ساختمان‌های داخل زیارتگاه‌ها تماما از چوب ساخته می‌شوند و هر ۲۰ سال یک‌بار با استفاده از تکنیک‌های معماری سنتی ژاپنی بازسازی می‌شوند. در ژاپن این کار به «Shikinen Sengu» معروف است.

یکی از روحانیان این معبد می‌گوید: معبد ایسه، خانه روحانی ژاپنی‌هاست. طبیعت اینجا زیباست. دریا و کوه‌ها دورتادور آن را فراگرفته، اینجا محل زندگی خدایان است. ورود مردم عادی به بخش بزرگی از این معبد ممنوع است. به یکی از بخش‌های آن نیز تنها امپراتور می‌تواند وارد شود.

تمام معابد چوبی هز 20 سال بازسازی می شوند

سالانه میلیون‌ها زائر و گردشگر از ایسه جینگو یا معبد ایسه ژاپن بازدید کرده و رزق‌وروزی، موفقیت، نعمت و راهنمایی معنوی را از الهه خورشید طلب می‌کنند. این زیارتگاه به‌خاطر محیط آرام و طبیعی خود بسیار محبوب و شناخته شده است، زیرا در میان جنگلی انبوه و نزدیک به رودخانه ایسوزو قرار گرفته است.

جشنواره‌ها و آیین‌های سالانه‌ای که در ایسه جینگو برگزار می‌شود عمیقا ریشه در فرهنگ و سنت ژاپنی دارد همین باعث شده است که این مکان یک میراث‌فرهنگی ارزشمند و مهم در ژاپن باشد. بازدیدکنندگان می‌توانند از آرامش و فضای معنوی معبد ایسه ژاپن در حین یادگیری در مورد اعتقادات و اعمال باستانی ژاپن نیز لذت ببرند.

قبل از بازدید از ایسه جینگو، رعایت قوانین و آداب‌ورسوم حرم مانند آداب مناسک، کد لباس و خودداری از عکاسی در مناطق خاص ضروری است. ایسه جینگو به‌عنوان مکانی مقدس جایگاه ویژه‌ای در قلب مردم ژاپن دارد و انتظار می‌رود بازدیدکنندگان در طول بازدید خود از این معبد احترام و قدردانی از خود را نسبت به الهه خورشید نشان دهند.

قدمت معبد ایسه دو هزار سال است

پیشنهاد مطالعه: مینیمال‌ترین دکوراسیون دنیا به سبک ژاپنی را بخوانید.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *