8 نمونه از تغییرات بدن پس از مرگ + بهمن 1401

8 نمونه از تغییرات بدن پس از مرگ + بهمن 1401

از تغییرات رنگ پوست گرفته تا تخریب بافت‌های درونی بدن، همه بخشی از پروسه بازگشت بدن انسان به طبیعت هستند.

تغییرات بدن پس از مرگ

تغییرات بدن پس از مرگ ناشی از توقف فعالیت‌های ارگان‌های حیاتی است و از چند دقیقه بعد از مرگ آغاز می‌شود. نظریه‌ها و شواهد موجود نشان می‌دهد که پس از مرگ، عملکرد همه اعضای بدن همزمان متوقف می‌شود. مرگ، باعث توقف عملکرد سیستم عصبی شده و فرآیندهای ارتباطی و هماهنگی بین اعضای بدن را نیز قطع می‌کند. با ما در مجله اینترنتی کوبههمراه باشید.

تغییرات بدن پس از مرگ

از کاهش دمای بدن گرفته تا رسوب مواد غذایی در دیواره روده‌ها تغییراتی هستند که از چند ثانیه بعد از توقف قلب آغاز می‌شوند.

۱. تغییر رنگ پوست

پس از مرگ، پوست بدن به رنگ خاکستری یا سبز مایل به آبی در می‌آید. این تغییر در رنگ پوست به دلیل تجمع رنگ‌هایی که در فعالیت خونی و عملکرد سلول‌ها نقش دارند، رخ می‌دهد.

۲. کاهش دمای بدن و سفت شدن آن

در نتیجه تغییرات بدن پس از مرگ بدن به تدریج سفت و سرد می‌شود. این تغییرات به دلیل توقف گرمای تولیدی بدن و عدم فعالیت ماهیچه‌هاست.

۳. لکه‌های پوستی

یکی از تغییرات بدن پس از مرگ پیدایش لکه‌های رنگی بر روی پوست است که به دلیل نشت مایعات بدن از طریق ریزمویرگ‌ها (غشاءهای مخاطی) به بیرون اتفاق می‌افتد.

۴.تخریب بافت‌های بدن

پس از مرگ، فعالیت آنزیم‌ها در بدن قطع می‌شود و بافت‌های بدن به تدریج تخریب می‌شوند. این تغییر منجر به پوسیدگی و تحلیل بافت‌ها خواهد شد.

تغییرات بدن پس از مرگ

۵. تغییرات تخمیری

پس از مرگ، به دلیل مسدوم شدن مسیر انرژی به سلول‌ها، فرایند تخمیر غذا در روده‌ها متوقف می‌شود. این مساله باعث کاهش pH روده و رسوب مواد تخمیری در دیواره روده‌ها می‌شود.

۶.تورم شکم

پس از مرگ، گازهای تولید شده در روده‌ها که ناشی از فعالیت میکروارگانیسم‌های روده‌ای هستند در بدن تجمع کرده و باعث بروز برآمدگی و تورم شکم می‌شوند.

۷. تغییرات رنگ چشم

پس از مرگ، چشم رطوبت خود را از دست می‌دهد و قرنیه چشم به دلیل خشکی رنگی تیره و مات به خود می‌گیرد.

۸. تغییرات در ناخن‌ها و موها

علی‌رغم بعضی شایعات مبنی بر رشد مو و ناخن پس از مرگ، رشد ناخن‌ها و موها قطع شده و به تدریج ضعیف و شکننده می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه: می‌دانستید که کلاغ‌ها متجاوزان را مجازات می‌کنند؟ را بخوانید.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *