1 کشف علمی تازه برای جلوگیری از سفید شدن موها + بهمن 1401

1 کشف علمی تازه برای جلوگیری از سفید شدن موها + بهمن 1401

محققان مدتی است به دنبال روش‌هایی برای معکوس کردن روند پیری هستند. راه‌هایی که بتوان دوره جوانی را به تجربه‌ای طولانی‌تر تبدیل کرد. یکی از این قدم‌ها بررسی چگونگی سفید شدن موها و جلوگیری از این روند است.

جلوگیری از سفید شدن موها

جلوگیری از سفید شدن موها تا چند وقت پیش دور از ذهن به‌نظر می‌رسید. با افزایش سن، موهای سفید به‌تدریج زیاد شده تا وقتی‌که هیچ موی غیر سفیدی در سر باقی نماند.

این مساله دغدغه بسیاری از کسانی است که به‌دنبال کاهش روند پیری و اثرات ناشی از آن هستند. با ما در مجله اینترنتی کوبههمراه باشید.

مطالعه‌ای برای جلوگیری از سفید شدن موها

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که سلول‌های بنیادی، با افزایش سن متوقف شده و توانایی خود را برای حفظ رنگ مو از دست می‌هند.

محقق اصلی این مطالعه می‌گوید: اکنون یک مسیر بالقوه برای معکوس کردن یا جلوگیری از سفید شدن موهای انسان با کمک به سلول‌ها برای حرکت دوباره بین محفظه‌های در حال رشد فولیکول مو وجود دارد.

با جلوگیری از سفید شدن موها شاید بتوان گفت یکی از قدم‌های مهم در راستای معکوس شدن روند پیری در انسان برداشته شده است.

چرا موها سفید می‌شوند؟

برخی از سلول‌های بنیادی (سلول‌هایی که می‌توانند به انواع مختلف سلولی تبدیل شوند)  توانایی منحصر‌به‌فردی برای حرکت بین بخش‌‌های مرتبط با رشد فولیکول‌های مو دارند.

این سلول‌ها هستند که با افزایش سن توانایی حرکت را از دست داده و راه را برای سفید شدن موها باز می‌کنند.

جلوگیری از سفید شدن موها

این تحقیق که توسط دانشکده پزشکی گروسمن دانشگاه نیویورک انجام شد، بر روی سلول‌های بنیادی به ‌نام ملانوسیت در پوست موش‌ها متمرکز شد که در انسان نیز یافت می‌شوند.

دانشمندان اظهار امیدواری کردند که اگر یافته‌های آن‌ها برای انسان‌ها نیز صادق باشد، راهی بالقوه برای معکوس کردن روند سفید شدن موها  یا جلوگیری از سفید شدن موها پیش روی ما خواهد گذاشت.

این مطالعه که در ژورنال Nature منتشر شد، نشان می‌دهد که در طول رشد طبیعی مو، سلول‌های بنیادی به‌طور‌ مداوم به جلو و عقب رفته و بین بخش‌های فولیکول موی در حال رشد حرکت می‌کنند.

در داخل این محفظه‌ها است که ملانوسیت‌ها در معرض سیگنال‌هایی هستند که بر بلوغ تاثیر می‌گذارند.

طبق یافته‌ها، با افزایش سن، ریزش و سپس رشد مکرر مو، تعداد فزاینده‌ای از ملانوسیت در محفظه سلول‌های بنیادی به نام برآمدگی فولیکول مو گیر می‌کنند.

آن‌ها در آنجا باقی می‌مانند و بالغ نمی‌شوند و به محل اصلی خود در محفظه باز نمی‌گردند، جایی که برای بازسازی به سلول‌های رنگدانه تحریک می‌شوند.

محقق اصلی این مطالعه می‌گوید: این مطالعه به درک اولیه ما از نحوه عملکرد سلول‌های بنیادی ملانوسیت برای حفظ رنگ موهای طبیعی می‌افزاید.

پیشنهاد مطالعه: چرا لاک‌پشت‌ها پیر نمی‌شوند؟ را بخوانید.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *