مهریه زن پس از فوت + بهمن 1401

مهریه زن پس از فوت + بهمن 1401

یکی از مهم‌ترین حقوقی که بعد از ازدواج به زن تعلق می‌گیرد، مهریه است. بلافاصله بعد از عقد نکاح زن مالک مهریه شده و مرد موظف است آن را پرداخت کند حتی اگر زن فوت کند.

مهریه زن پس از فوت

مهریه زن پس از فوت از آن دسته موضوعاتی است که پیرامون آن سؤالات بسیاری شده است. یکی از این سؤالات آن است که آیا با فوت زن مهریه وی ساقط می‌شود؟ یا آنکه اگر این مهریه پرداخت شود به چه کسانی می‌رسد؟ همراه مجله اینترنتی کوبهباشید.

آیا با فوت زن مهریه وی ساقط می‌شود؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم خیر. زیرا مهریه یک دین است که بر ذمه و گردن مرد است و حتی با فوت‌کردن زن باطل نمی‌شود؛ بنابراین با فوت‌کردن زن، شوهر باید مهریه وی را پرداخت کند. البته درخواست ورثه زن در این مورد نیز مهم است. یعنی اگر وراث زن از مرد درخواست مهریه زن را بکنند، مرد موظف به پرداخت است.

طبق ماده ۹۴۰ قانون مدنی، هر یک از زن و مردی که فوت کنند درصورتی‌که در عقد دائم هم باشند، از یکدیگر ارث می‌برند.

نکته: حق مهریه زن پس از فوت تنها اختصاص به زن دائم ندارد؛ بنابراین اگر زنی با عقد موقت یا صیغه نیز با مردی ازدواج کرده باشد و فوت کند، باز هم ورثه‌اش می‌توانند مهریه وی را مطالبه کنند.

فوت زن

مهریه زن پس از فوت به چه کسانی می‌رسد؟

مهریه زن پس از فوت وی به ورثه او تعلق می‌گیرد. اگر زن این حق را در زمان حیات از همسر خود دریافت نکرده باشد، پس از مرگ وی، تمامی وراث وی طبق قانون می‌توانند آن را از زوج یا از اموال او مطالبه نمایند.

حالا وراث زن پس از فوت وی چه کسانی هستند؟

  • زوج: اولین ورثه زن همسر او است؛ بنابراین اگر تنها ورثه زن شوهرش باشد تمام اموال وی پس از فوت به زوج می‌رسد. البته اگر تنها ورثه زن نباشد طبق قانون انحصاروراثت و قانون مدنی، مرد مالک بخشی از مهریه زن می‌شود.
  • پدر مادر زوجه: درصورتی‌که پدر و مادر زن در قید حیات باشند، از مهریه زن ارث می‌برند.
  • فرزندان: فرزندان طبق قانون جزو وارثان محسوب می‌شوند و می‌توانند سهم‌الارث خود را طبق سهم مشخص شده از مهریه مادر مطالبه نمایند.

مهریه

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب آیا می‌توان زن را بدون دلیل منطقی طلاق داد؟ را مطالعه کنید.
نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *