مزایای استفاده از صلح عمری + بهمن 1401

مزایای استفاده از صلح عمری + بهمن 1401


صلح عمری یکی از توافقاتی است که امروزه درباره آن زیاد می‌شنویم اما ممکن است همه ما با معنی و مفهوم دقیق آن آشنا نباشیم.

مزایای استفاده از صلح عمری

مزایای استفاده از صلح عمری را اگر افراد بدانند، حتماً از آن استفاده می‌کنند تا دچار مشکل نشوند. با انعقاد صلح عمری مالک می‌تواند ملک خود را به متصالح (کسی که به نفعش صلح می‌شود) منتقل کند بدون آن که منافع نیز منتقل گردد؛ بنابراین تا زمان فوت مالک او حق سکونت در آن منزل را خواهد داشت و متصالح در این عقد دارای اختیارات محدودتری نسبت به سایر انتقالات است. همراه مجله اینترنتی کوبهباشید.

مزایای استفاده از صلح عمری

  • یکی از مزایای استفاده از صلح عمری آن است که صلح‌نامه را می‌توان به‌صورت دستی نیز تنظیم نمود و از نظر قانونی معتبر است.
  • در صلح عمری مالک می‌تواند حق فسخ برای خودش قرار دهد و اگر لازم شد از آن استفاده کند.
  • برای انتقال ملک با صلح عمری سند رسمی تنظیم می‌شود که نام آن صلح‌‌نامه عمری است؛ بنابراین افراد برای این سند رسمی باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و از سردفتر تقاضای صلح‌نامه عمری کنند. در این صورت این سند، یک سند عادی است.
  • بنابراین، ازآنجایی‌که این سند در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده‌اند، تمام محتویات آن از جمله امضاها و… معتبر هستند؛ افراد دیگر نمی‌توانند ادعای انکار و تردید کنند.
  • این صلح‌نامه که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده‌اند احتیاجی به اثبات اصالت ندارند.

تفاوت صلح عمری و وصیت چیست؟

  • صلح عمری با وصیت دارای تفاوت هستند. در وصیت افراد می‌توانند تا یک‌سوم اموال خود را فقط به هر کس که می‌خواهند منتقل کنند و مابقی اموال تحت عنوان ارث تقسیم شوند؛ بنابراین افرادی که علاقه دارند اموال خودشان را منتقل کنند باید سند رسمی انتقال تنظیم کنند؛ اما در توافق صلح عمری، مالک علاوه بر اینکه می‌تواند تمام مال را منتقل کند، ضمن انتقال سند حق استفاده از مال را تا پایان عمر برای خودش حفظ می‌کند.
  •  در صلح عمری رسمی، مالیات بر نقل‌وانتقال گرفته می‌شود. در تقسیم ارث، مالیات‌برارث گرفته می‌شود که میزان مالیات‌برارث بیشتر است.

صلح عمری برای همسر

صلح عمری برای همسر

هر کدام از زوجین می‌توانند مالی از اموال خودشان را به نفع همسرشان صلح کنند. صلح بین زوجین دارای همان احکام و قواعدی است که در بالا توضیح دادیم. برای مثال علی خانه خودش را به نفع سهیلا صلح می‌کند به این شرط که سهیلا تا پایان عمر علی نتواند خانه را بفروشد.

صلح عمری مهریه

ممکن است شوهر برای پرداخت مهریه همسر خود، یکی از اموالش را به نفع همسرش صلح کند. این صلح می‌تواند به‌صورت عمری باشد. در این صورت توصیه می‌شود که زوجین در دفتر اسناد رسمی حاضر شده و اقدام به تنظیم اقرارنامه نمایند و زوجه ضمن آن اقرارنامه بیان نماید که مهریه خود را در قبال صلح دریافت نموده است.

صلح عمری مهریه

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب این نکات را در قرارداد اجاره نباید فراموش کنید را مطالعه کنید.

 


نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *