غار قوری قلعه بزرگ‌ترین غار آبی خاورمیانه در ایران + بهمن 1401

غار قوری قلعه بزرگ‌ترین غار آبی خاورمیانه در ایران + بهمن 1401

تا به حال یک غار 65 میلیون ساله را از نزدیک دیده‌اید؟ بزرگ‌ترین غار آبی خاورمیانه را چه؟ این غار در گوشه‌ غربی ایران شما را به تماشا فرامی‌خواند.

غار قوری قلعه

بزرگ‌ترین غار آبی خاورمیانه، غار قوری قلعه با شصت و پنج میلیون سال قدمت است. این غار یکی از شگفت‌انگیزترین غارهای جهان است که در استان کرمانشاه و در شهرستان روانسر واقع شده است. مجله گردشگری کوبهبه معرفی این غار شگفت‌انگیز پرداخته است، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

چرا باید به دیدن غار قوری قلعه رفت؟

در استان کرمانشاه و در حدود سی‌کیلومتری شهرستان روانسر غاری اعجاب‌انگیز قرار گرفته که آن را با نام غاری قوری قلعه یا قوری قلا می‌شناسند. این غار در دل خود تالارهای عجیب و آبشارهای شگفت‌انگیزی پنهان کرده که برای دیدنش باید غارنورد حرفه‌ای باشد. بااین‌وجود قسمتی از غار برای دیدن عموم باز و قابل‌دسترسی است.

نورپردازی غار

بزرگ‌ترین غار آبی خاورمیانه هم آبی و هم خاکی است. پانصد متر ابتدایی غار برای گردشگران سنگ‌فرش شده و با نورپردازی‌های جالب مزین شده است. از عمق پانصدمتری به بعد به دلیل صعب‌العبور بودن مسیرها و افزایش میزان آب و ایجاد دریاچه‌های وسیع که تا سقف غار بالا آمده است، تنها غارنوردان حرفه‌ای آن هم با مجوز رسمی امکان ورود دارند.

علت نام‌گذاری غار به قوری قلعه وجود قلعه‌های فراوان در روستای منطقه است که یکی از آن‌ها به شکل قوری بوده و باعث شده روستا و غارش به نام قوری قلعه شهرت یابند.

تالارهای غار قوری قلعه

این غار شگفت‌انگیز پر از تالارها و سالن‌های عجیب با قندیل‌های عجیب و حیرت‌انگیز است. برای تفکیک این تالارها از هم اسامی جالبی روی آن‌ها گذاشته‌اند.

قندیلهای غار

تالار کوهان شتر

تالار کوهان شتر اولین تالاری است که پس از ورود به غار قوری قلعه با آن مواجه می‌شوید. در کف غار یک دریاچه کوچک وجود دارد و سقف و دیوارهای آن مملو از قندیل‌های زیباست. بعضی از این قندیل‌ها با شکل‌های عجیب تماشاگران را حیرت‌زده می‌کنند. نیم‌رخ شتر، کوهان شتر، طوطی، کرکس، شیر و مار از جمله اشکال عجیب این قندیل‌ها هستند. زیباترین شمایل شکل گرفته به‌صورت طبیعی در این غار، تصویر حضرت مریم است که حضرت مسیح را به آغوش کشیده است.

تالار بتهوون

کمی جلوتر و در عمق هزارمتری زیر زمین، تالاری با یکی از زیباترین حوضچه‌های آبی دنیا واقع شده است که به تالار بتهوون یا تالار موسیقی مشهور است. با دست‌زدن به قندیل‌های پرده‌ای شکل این قسمت غار، صدایی شبیه صدای آلات موسیقی پخش می‌شود.

تالار عروس غار قوری قلعه

غارنوردان نام تالار زیبایی که پر از قندیل‌های کریستالی سفید و درخشان است را تالار عروس گذاشتند. ارتفاع قندیل‌های بلند و باریک این تالار ۲ تا ۸ متر است؛ اما بسیار سست و شکننده هستند و با ضربه‌ای آرام فرومی‌ریزند.

تالار کریستال

تونل برزخ و آبشارها

در امتداد غار تونل ترسناکی وجود دارد که تنها غارنوردان آن را دیده‌اند. تونلی که ره تونل برزخ شهرت یافته؛ اما در نهایت شما را به آبشارها می‌رسانند. آبشارهای شگفت‌انگیزی با ارتفاع ده تا دوازده متر که در عمق ۲۷۰۰ متری زمین جاری هستند.

آدرس غار

۱۰۸ کیلومتری شهرستان کرمانشاه، ۳۰ کیلومتری شهرستان روانسر در میانه جاده روانسر به پاوه، روستای قوری قلعه، ورودی محوطه تفریحی غار قوری قلعه در سمت راست جاده قرار گرفته است.

این غار یکی از زیباترین غارهای ایران است که متاسفانه بخش عظیمی از آن برای عموم در دسترس نیست بااین‌وجود همان پانصد متر ابتدایی هم آن‌قدر زیبا هست که شما را به دیدن و تماشا فرابخواند.

مسیر سنگفرش

پیشنهاد مطالعه : مطلب اقامت در خنک‌ترین کلبه‌های ییلاقی ایران را مطالعه کنید.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *