عادت های اشتباه صبحگاهی | 3 اشتباه که روزتان را خراب می‌کند + بهمن 1401

عادت های اشتباه صبحگاهی | 3 اشتباه که روزتان را خراب می‌کند + بهمن 1401

هیچ برنامه صبحگاهی‌ وجود ندارد که برای همه آدم‌ها مناسب باشد و بتوان آن را برای همه تجویز کرد.

عادت های اشتباه صبحگاهی

شاید شما دوست داشته باشید که صبح‌ها حتما با گوشی‌تان از اتفاقات جدید با خبر شوید، با آهنگ برقصید یا آب بنوشید. ایرادی ندارد اما گاهی عادت های اشتباه صبحگاهی وجود دارد که بی‌آنکه متوجه باشیم تمام روز ما را خراب می‌کنند و باعث کم شدن بازدهی ما می‌شوند. با مجله اینترنتی کوبههمراه باشید.

عادت های اشتباه صبحگاهی

۱- قطع کردن زنگ ساعت

بیشتر ما صبح‌ها بعد از به صدا در آمدن زنگ ساعت، احساس می‌کنیم هنوز آمادگی رویارویی با دنیا را نداریم. بنابراین زنگ ساعت را موقتا قطع می‌کنیم تا فقط ۵ یا ۱۰ دقیقه بیشتر بخوابیم. با این حال، باید سعی کنید در برابر این میل مقاومت کنید.

کارشناسان معتقدند ضرر این کار بیشتر از فایده‌ای است که تصورش را می‌کنید. یک علت آن این است که اگر بعد از قطع کردن زنگ ساعت، دوباره به خواب عمیق فرو بروید، به این ترتیب وارد چرخه خوابی می‌شوید که قادر نخواهید بود به سادگی از آن خارج شوید. بنابراین به جای آنکه سرحال از خواب بیدار شوید، احتمالا گیج و منگ خواهید شد.

در عوض اینکار بهتر است مقدار خواب مورد نیازتان را تخمین بزنید و سعی کنید با سر وقت خوابیدن، آن را برای خودتان تامین کنید.

عادت های اشتباه صبحگاهی

۲- کز کردن در رختخواب

اگر موفق شدید بعد از به صدا در آمدن زنگ ساعت بیدار شوید، اما هنوز در رختخواب بودید، از این فرصت استفاده کنید و بدن‌تان را تا جایی که می‌توانید کش دهید.

روانشناسان معتقدند کش دادن بدن در شروع روز می‌تواند به بالا رفتن اعتماد به نفس کمک کند.

گرچه به سختی می‌توان گفت که کش دادن بدن باعث خوشحالی می‌شود یا برعکس، کش ندادن بدن، ما را از خوشحالی محروم می‌کند، اما تحقیقات نشان داده کسانی که صبح‌ها هنگام بیدار شدن از خواب، دست‌های آن‌ها حالتی V شکل دارد، افراد بسیار شادی هستند.

برعکس، بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد کسانی که صبح‌ها در حالت جنینی از خواب بیدار می‌شوند، اضطراب بسیار بیشتری دارند.

عادت های اشتباه صبحگاهی

۳- هدر دادن نیروی اراده

کارهایی مثل نوشیدن آب، گوش دادن به موسیقی یا زنگ زدن به یک دوست، به خودی خود کارهای خوبی هستند. اما بهتر است آن‌ها را در یک برنامه روتین بگنجانید. برای مثال، صبح از خواب بیدار شوید، در حالی که به موسیقی گوش می‌دهید آب بنوشید، لباس‌هایتان را بپوشید و در راه به دوست‌تان زنگ بزنید.

بعضی دانشمندان معتقدند نیروی اراده ما محدود است (البته این نظر همه دانشمندان نیست). در آغاز روز وقتی سعی می‌کنیم در مورد کار بعدی‌مان تصمیم بگیریم، بیشتر نیروی اراده خود را مصرف می‌کنیم، در نتیجه مقدار کمتری از آن برای بقیه روز و مواقعی که باید روی کارمان تمرکز کنیم باقی می‌ماند.

افراد موفقی همچون مارک زاکربرگ، مدیر عامل شبکه اجتماعی فیسبوک، هر روز لباس‌های تکراری و یک شکل می‌پوشد تا تعداد تصمیم‌هایی که باید در زمان صبح بگیرد را محدود کند.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطلب انسان‌هایی که مغزشان گلوله خورد، اما زنده ماندند  را بخوانید.

هدر دادن نیروی اراده

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *