رپورتاژ آگهی موفق + بهمن 1401

رپورتاژ آگهی موفق + بهمن 1401

تنها این مهم نیست که بگوییم محتوای تولیدی ما باکیفیت است، معیار سنجش کیفیت نزد گوگل و مخاطب ممکن است با فکر عموم متفاوت باشد.

رپورتاژ آگهی موفق

نحوهٔ نوشتن رپورتاژ آگهی می‌تواند روی موفقیت آن اثر بسیار زیادی بگذارد به‌طوری‌که با موفقیت خود، رتبهٔ وب‌سایت را نزد گوگل افزایش دهد. تمام فعالیت‌هایی که در خصوص تولید محتوا انجام می‌دهید، درنهایت باهدف پیشرفت وضعیت سئو و رتبهٔ گوگل انجام می‌شود. بنابراین یک نویسنده و متخصص سئو باید نحوهٔ نوشتن رپورتاژ آگهی موفق را بداند تا در مسیر موفقیت گام بردارد. رعایت استاندارها و بالا بردن کیفیت محتوای رپورتاژ، جزو نکات کلیدی است که باید در متن تولیدی رعایت شوند. بنابراین برای اثرگذاری بیشتر، باید نیاز مخاطب و ویژگی‌های موردنظر گوگل را در کنار هم رعایت کرد تا به نتیجهٔ مطلوب رسید.

 

رپورتاژ آگهی موفق چیست؟

احتمالاً تابه‌حال بارها نام رپورتاژ آگهی یا رپورتاژ خبری به گوش شما خورده باشد یا شاید چند باری هم نسبت‌به نوشتن یک رپورتاژ آگهی موفق اقدام کرده باشید. هر رپورتاژی اصولاً به موفقیت نمی‌رسد و برخی از آن‌ها مانند یک متن معمولی منتشر می‌شوند و برخی دیگر نیز در بین فضای مجازی بیشتر محبوبیت پیدا می‌کنند. رپورتاژ آگهی که بتواند به موفقیت دست یابد، باید بویی از تبلیغات درون خود نداشته باشد. این یعنی مخاطب پس از خواندن مطلب رپورتاژ، اصلاً احساس نکند که متن قرار است یک محصول یا خدمت را به‌وضوح به او ارائه دهد. یک محتوای رپورتاژ باید کاملاً بی‌طرفانه برای مخاطب نوشته شده و مانند نام خود شکلی از آگهی را به‌صورت هوشمندانه داشته باشد. درواقع این متن باید در قالب یک گزارش نوشته شده و مطلب مفیدی را به مخاطب ارائه دهد.

 • اثر رپورتاژ موفق

یک رپورتاژ آگهی موفق روی افزایش نرخ تبدیل و افزایش نرخ فروش اثر مستقیمی دارد و به همین دلیل است که جزو شاخه‌های جدید و نوین تبلیغات امروزی به‌شمار می‌رود. نکتهٔ مهمی که این نوع تولید محتوا دارد، این است که مخاطب به‌صورت ناخودآگاه و غیرارادی به چیزی که مدنظر شماست جذب خواهد شد. در این صورت باید تمام نکات روان‌شناختی درون آن رعایت شده تا عملکردی موفق را بتوان انتظار داشت. درواقع رپورتاژ آگهی موفق می‌تواند شیوه‌ای منصفانه برای تبلیغات باشد که کسب‌وکار، محصول یا خدمات را به‌درستی معرفی کرده و منجر به شهرت برند آن شود. کاربران وب‌سایت با مطالعهٔ یک رپورتاژ آگهی موفق که براساس اصول نوشته شده باشد، جذب محتوا شده و بیشتر به کسب‌وکاری که به‌طور نامحسوس در پس این محتوا قرار دارد اعتماد خواهند کرد.

تولید محتوا باکیفیت برای رپورتاژ موفق

برای این‌که محتوای رپورتاژ کیفیت بالایی داشته باشد، نکات زیر را باید درون آن رعایت کرد تا به نتیجهٔ مطلوب موردنظر رسید. در ادامه این ویژگی‌ها را بررسی می‌کنیم:

 • شناخت کامل مخاطب

برای تولید محتوای رپورتاژ مناسب، باید در ابتدا با شخصیت یا پرسونای مخاطب خود آشنایی کافی داشته باشید. باید بتوانید شخصیت مخاطب را تجزیه‌وتحلیل کرده و بفهمید در ذهن او چه می‌گذرد یا دقیقاً به دنبال چه چیزی است. در سفارش تولید محتوا های متفاوت، هرکدام هدف خاصی را دنبال می‌کنند؛ اما در رپورتاژ آگهی موفق، هدف بالا بردن جذب مشتری و افزایش فروش و سود حاصل از آن است، به همین دلیل است که رپورتاژ اهمیت بالاتری دارد. برای این‌که بتوانید روی مخاطب خود بهترین اثر را بگذارید، باید بتوانید به درک درستی از شخصیت او برسید و دقیقاً بدانید که توسط چه چیزی تحت‌تأثیر قرار خواهد گرفت. شناخت مخاطب پیش از نوشتن محتوای رپورتاژ، اصلی‌ترین کلید است و جزو نکات رپورتاژ موفق به‌شمار می‌آید.

 • صداقت کلام در نوشتن محتوا

نویسندگان تازه‌کار فکر می‌کنند برای رپورتاژنویسی باید داستان‌سرایی کنند و افسانه‌هایی باورنکردنی را در دل متن جا بدهند. این باور کاملاً غلط است و به‌هیچ‌وجه نباید در خصوص محصول یا خدمت مورد ارائه مبالغه کنید یا چیزی را به دروغ بنویسید. استفاده از هر روش غلطی برای متقاعد کردن مشتری یک باور اشتباه است، زیرا به‌مرور نتیجهٔ عکس می‌دهد. هرگونه مبالغه و بزرگ‌نمایی در خصوص اطلاعاتی که ارائه می‌دهید، در آینده سبب شکست آن کسب‌وکار خواهد شد.

در ابتدا باید خودتان را به‌جای مخاطب قرار داده و به‌طور تخصصی مطلب را مورد بازبینی قرار دهید، درصورتی‌که کوچک‌ترین مطلب مبالغه‌آمیزی در آن ببینید، اثر منفی را در خود احساس خواهید کرد. این مورد سبب می‌شود تا پس از مدت زمان کوتاهی، اعتماد خود را نسبت‌به رسانهٔ خبری که رپورتاژ را منتشر می‌کند از دست داده و دیگر مطالب آن را دنبال نکنید. گاهی اوقات رسانه‌ها هم روی چنین مطالبی حساس می‌شوند و ممکن است محتوای مبالغه‌آمیز شما را منتشر نکنند.

 • ارائه مناسب محصول یا خدمات

اگر در مرحلهٔ اول از کیفیت یا محصول موردارائه مطمئن هستید، می‌توانید بدون گفتن کلمه‌ای دروغ، آن را به زیبایی برای مردم شرح دهید. هرچقدر هم که کیفیت محتوا و تبلیغات شما بالاتر باشد، درصورتی‌که محصول یا خدمت موردنظر کیفیت مناسب را نداشته باشد، نمی‌توانید به موفقیت دست یابید. حال فرض می‌کنیم که در نمونه رپورتاژ آگهی، محصول یا خدمتی باکیفیت را در اختیار داریم که باید آن را به نحو احسن به مخاطب ارائه دهید، بدون آن‌که حس تبلیغات را در مشتری ایجاد کنیم. می‌توانید ویژگی‌های خوب آن مورد را استخراج کرده و کمی بزرگنمایی کنید. البته باید دقت کنید این بزرگ‌نمایی اصلاً نباید رنگ‌وبوی مبالغه داشته باشد و فقط باید حالت تأکیدی به خود بگیرد. سپس می‌توانید در خصوص مزایای آن، به‌تفصیل صحبت کرده و آن را بسط بدهید و در ادامه کمی هم از معایب عمومی آن صحبت کنید. باید تلاش کنید معایب خود را در پشت مزایا و ویژگی‌های منحصربه‌فرد محصول یا خدمت پنهان کنید.

نیاز مخاطب را برآورده کنید

 

 • نیاز مخاطب را برآورده کنید

پس از تجزیه‌وتحلیل پرسونای مخاطب، باید نیازهای او را شناخته و به آن‌ها اشراف پیدا کنید در این صورت می‌توانید محتوای باکیفیتی را تولید کنید. طبق نکات رپورتاژ موفق، نیازهای مخاطب باید به‌صورت کاملاً نامحسوسی درون متن رپورتاژ پنهان شود. اما دقیقاً باید حس برآورده شدن نیاز آن‌ها را القا کند، به این صورت که به پاسخ آن‌ها جوابی صریح داده باشد. به‌عنوان مثال، شما در یک نمونه رپورتاژ آگهی در خصوص یک بیماری خاص صحبت خواهید کرد و برای بهبود آن پیشنهادهایی می‌دهید. در این حالت با مقایسه چند راه‌حل متفاوت، می‌توانید داروی ارائه‌شدهٔ برند خود را به مخاطب معرفی کنید. با بیان ویژگی‌های این دارو، می‌توانید تمام مشخصات و ویژگی‌های آن را بیان کنید و به مزایا و معایب آن نیز بپردازید. این یعنی بدون آن‌که مخاطب بویی ببرد، او را به برند خود جذب کرده و دروغی را در بین حرف‌ها به مخاطب ارائه نکرده‌اید. درنتیجه همواره باید به دنبال نیاز مخاطب باشید تا بتوانید آن را به‌صورت نامحسوس رفع کنید. هنگام نوشتن رپورتاژ آگهی موفق، باید دقیقاً بتوانید ویژگی‌هایی از محصول یا خدمات را ارائه کنید که نیاز اصلی مخاطب را مرتفع سازد.

نکات مهم رپورتاژ آگهی موفق

باید بدانید که برای نوشتن محتوای رپورتاژ، به رعایت نکات تخصصی بیشتری نیاز دارید تا بتوانید از آن نتیجهٔ مطلوب را دریافت کنید. در ادامه برخی نکات کلیدی را نام می‌بریم:

 • رعایت نکات نگارشی در متن محتوا؛
 • برانگیختن احساسات مخاطب؛
 • ترغیب به مشارکت و تعامل با متن؛
 • ترغیب نامحسوس به اشتراک‌گذاری متن؛
 • ارائه بهترین حالت محصول یا خدمت؛
 • پرهیز از ایجاد حس تبلیغات مستقیم به مخاطب.

 

رپورتاژ آگهی موفق

سخن پایانی

در این مقاله در خصوص محتوای باکیفیت و اثرگذاری آن روی موفقیت یک رپورتاژ آگهی صحبت کردیم و نکات مهم آن را بررسی کردیم. در برخی موارد کسب‌وکارها با نکات رپورتاژ موفق آشنایی ندارند و نمی‌توانند محتوایی باکیفیت را تولید کنند. در این صورت می‌توانند از گزینهٔ خرید رپورتاژ آگهی خبری و سپردن تولید محتوا به شرکت‌های تخصصی استفاده کنند.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *