جاهای دیدنی دزفول + بهمن 1401

جاهای دیدنی دزفول + بهمن 1401

هنگامی که نام شهر دزفول به میان‌ می‌آید آب و هوای گرم فقط در ذهنمان تداعی‌ می‌شود در صورتی که این شهر ییلاقات و دره‌های خوش آب و هوایی وجود دارد که مقصد جذابی برای گردشگرها است.

جاهای دیدنی دزفول

گردشگرها کمتر با جاذبه‌های دزفول آشنا هستند اما خوب است بدانید که در شهر دزفول ده‌ها اثر تاریخی وجود دارد که امروزه یکی از مقصد‌های جذاب برای گردشگرهای علاقه‌مند در حوزه تاریخ است. دزفول جدا از آثار باستانی منحصربه‌فرد هم طبیعت‌های بکری دارد. در این مطلب از مجله گردشگری کوبهجاهای دیدنی دزفول را به شما معرفی می‌کنیم.

جاهای دیدنی دزفول

دزفول یکی از شهرهای پر جمعیت استان خوزستان است. از لحاظ وسعت دومین شهر استان خوزستان محسوب‌ می‌شود. شریان اصلی زندگی در این شهر رود دز است و به خاطر این منبع آبی مهم از هزاره‌های دور محل سکونت ساکنان فلات بومی ایران بوده است.

تپه باستانی چغامیش

یکی از جاهای دیدنی دزفول، تپه باستانی چغامیش است. این تپه از اولین سکونتگاه‌های یکجانشینی در ایران است که در هزاره‌ها دور ساکنان فلات بومی این منطقه در این مکان مستقر شدند و به کشاورزی پرداختند. امروزه نزدیک به یک قرن از حفاری تپه چغامیش‌ می‌گذرد.

پل قدیم دزفول

یکی از جاهای دیدنی دزفول، پل قدیم آن است. این پل در زمان ساسانیان و در زمان شاپور اول ساخته شده است. شاپور اول ساسانی که در جنگ با رومی‌ها پیروز‌ می‌شود بخشی از سربازان رومی را اسیر‌ می‌کند و در ساخت و ساز بناهای مختلف آن‌ها را به عنوان نیروی کار به کار می‌گیرد.

پل قدیم دزفول

خانه تیزنو

یکی دیگر از جاهای دیدنی دزفول که در معماری زبانزد است خانه تیز نو است. این خانه در بافت قدیم دزفول واقع شده است و ساخت آن به دوران صفوی‌ می‌رسد.

آسیاب‌های آبی دزفول

یکی دیگر از جاذبه‌های دزفول، آسیاب‌های آبی است. قدمت و ساخت و ساز این آسیاب‌ها به دوران ساسانی‌ می‌رسد. این آسیاب‌ها یکی از یادگارهای گذشته این شهر است که برای درست کردن آرد گندم از انرژی طبیعی بهره‌ می‌بردند.

آسیاب‌های آبی دزفول

بازار کهنه دزفول

از دیگر جاهای دیدنی دزفول، بازار کهنه دزفول است. این بازار از بازارهای سرپوشیده ایران است. نه تنها معماری آن جذاب است، بلکه فرهنگ داد و ستد کالاها و صنایع دستی آن هم جذابیت فراوان دارد. اگر‌ می‌خواهید یک سوغات اصیل را از دزفول بخرید بهترین مکان بازار قدیمی دزفول است.

روستای لیوس

از دیگر مناطق تاریخی اطراف شهر دزفول، روستای لیوس است. این روستا قدمتش به دوران ساسانی‌ می‌رسد و خوب است بدانید که پیشینه این روستا به جنگ‌های ایران و روم باز می‌گردد. در این روستا شما معماری سنگی را‌ می‌بینید که به تاثیر از شهرهای رومی ساخته شده است.

بقعه یعقوب لیث صفاری

یکی دیگر از جاذبه‌های دزفول، بقعه یعقوب لیث صفاری است. یعقوب لیث صفاری از اولین حاکمان محلی بود که در مقابل اعراب ایستادگی کرد و خواستار استقلال از دست رفته ایرانیان بود.

جاهای دیدنی دزفول

مسجد جامع دزفول

یکی دیگر از جاهای دیدنی دزفول در زمینه  اماکن تاریخی مسجد جامع دزفول است. این بنا قدمتی ۵۰۰ ساله دارد. صفوی‌ها به بازسازی این مسجد پرداخته‌اند.

دریاچه شهیون و روستای پامنار

یکی از جاهای دیدنی دزفول، دریاچه شهیون و روستای پامنار است. آب دریاچه شهیون از رودهای کوهستان زاگرس سرچشمه‌ می‌گیرد. روستای پامنار نزدیک ترین روستا به دریاچه شهیون است که دارای چند اثر تاریخی هم است.

کول خرسون و دره چال کندی

کول خرسون و دره چال کندی یکی از جاذبه‌های دزفول در زمینه طبیعت‌گردی است. برای  بازدید جاذبه طبیعت‌گردی کول خرسون باید به صورت گروهی سفرکنید. حتما یک راهنمای حرفه‌ای دره‌نوردی هم داشته باشید.

آبشار شوی

یکی دیگر از جاهای دیدنی دزفول در زمینه طبیعت‌گردی آبشار شوی است. آبشار شوی یکی از بزرگ‌ترین آبشارهای ایران هم محسوب‌ می‌شود که ارتفاع آن حدود ۸۵ متر است. برای دیدن نقاط گردشگری بیشتر از ایران مردم این روستای ایرانی رومانیایی حرف می‌زنند + ویدیو را بخوانید.

آبشار شوی

رود دز

رود دز از میان شهر دزفول عبور‌ می‌کنند. در گذشته این رود خروشان و جریان آب آن هم زیاد بوده است. امروزه در فصل باران‌های موسمی این رود خروشان است و به شهر طراوت  تازه ای‌ می‌بخشد.

پیشنهاد مطالعه: برای دیدن مطالب بیشتر از گردشگری روستای ارواح سنگی در تهران را بخوانید.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *