تالاب بین المللی قره قشلاق + بهمن 1401

تالاب بین المللی قره قشلاق + بهمن 1401

در این تالاب زیباترین و عجیب‌ترین گونه‌های جانوری مهاجر از سیبری را خواهید دید.

تالاب بین المللی قره قشلاق

تالاب بین المللی قره قشلاق در شمال غرب ایران، با تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری خاص خود به عروس تالاب‌های ایران شهرت دارد. مجله گردشگری کوبهدر این مقاله به معرفی یکی از زیباترین تالاب‌های ایران پرداخته است، با ما همراه باشید.

تالاب عروس ایران

تالاب بین المللی قره قشلاق کجاست؟

در استان آذربایجان شرقی، در ساحل دریاچه زیبای ارومیه، تالابی شکل گرفته که تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری آن به همراه زیبایی‌های منحصربه‌فرد طبیعی‌اش، آن را به محبوب‌ترین مقصد گردشگری شهر بناب تبدیل کرده است.

این تالاب در مرز بین دو آذربایجان غربی و شرقی واقع شده و مساحتی در حدود بیست و دو هزار هکتار را به خود اختصاص داده است. تالاب قره قشلاق به‌عنوان بزرگ‌ترین سایت تالابی حوزه آبریز دریاچه ارومیه شناخته می‌شود. دسترسی به این تالاب بسیار راحت و آسان است و همین دلیل، خود بر محبوبیت آن افزوده است. این تالاب تنها سیزده کیلومتر با شهرستان بناب فاصله دارد.

پوشش گیاهی و جانوری

درختان پاکوتاه گز در قسمت خاکی این تالاب رشد می‌کنند که پناهگاه  حشرات، پرندگان و دوزیستان زیادی است که لابه‌لای شاخ‌وبرگ این درختان تخم‌گذاری می‌کنند. حدود یک‌صد هزار گونه متفاوت از پرندگان در این تالاب زندگی می‌کنند که از جمله مهم‌ترین آنها ﻏﺎز، اردک، آﻧﻘﻮت، ﻓﻼﻣﯿﻨﮕﻮ، ﭘﻠﯿﮑﺎن، ﻗﺮه ﻏﺎز، درﻧﺎ، ﺣﻮاﺻﯿﻞ، ﮐﺎﮐﺎﺋﯽ، ﺧﻮﺗﮑﺎ، ﭘﺮﺳﺘﻮی درﯾﺎﯾﯽ و ‫ﻏﯿﺮه را می‌توان نام برد. ﺑﺎرﻧﺪﮔﯽ و رﺷﺪ ‫ﮔﯿﺎﻫﺎن ﻣﻨﻄﻘﻪ و وﺟﻮد ﭘﻼﻧﮑﺘﻮن‌ﻫﺎ، و زﺋﻮﭘﻼﻧﮑﺘﻮن‌ﻫﺎ ﺑﻪ وﯾﮋه ﺟﻠﺒﮏ‌ﻫﺎ، آرﺗﻤﯿﺎ، ﺳﯿﺴﺖ آرﺗﻤﯿﺎ و ﻧﯿﺰ ﺑﺬر ﮔﯿﺎﻫﺎن ‫ﻣﺮﺗﻌﯽ ﺷﻮرﭘﺴﻨﺪ، ﮔﻨﺪم زارﻫﺎ و ﯾﻮﻧﺠﻪ زارﻫﺎی اﻃﺮاف از جمله دلایلی هستند که دلیل کثرت تنوع پرندگان تالاب بین المللی قره قشلاق شده‌اند.

رودخانه زرینه‌رود، رودخانه صوفی چای، رودخانه مردق چای و رودخانه لیلان چای از منابع آبی سطحی این تالاب هستند. هیچ‌گونه ماهی‌ای در این تالاب وجود ندارد و تنها در دهانه رودخانه زرینه‌رود و سیمینه‌رود، کپور ماهی و ماهی سیاه یافت می‌شود.

چه موقع از سال به تالاب عروس سفر کنیم؟

بهترین زمان سفر به این تالاب زیبا فصل بهار و تابستان است که آب‌وهوای این منطقه بسیار مطلوب و خنک است. بااین‌وجود برای دیدن گونه‌های مختلف گیاهی فصل بهار و تابستان و برای دیدن گونه‌های مختلف پرندگان فصل پاییز و زمستان بهترین زمان سفر به تالاب بین المللی قره قشلاق است.

تالاب بین المللی قره قشلاق

پیشنهاد مطالعه: مطلب قلعه دراکولا، طعم خون و افسانه تا واقعیت را بخوانید.نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *