براق کردن سکه | ۸ راهکار برای براق کردن سکه‌های سفره هفت سین + بهمن 1401

براق کردن سکه | ۸ راهکار برای براق کردن سکه‌های سفره هفت سین + بهمن 1401

اگر می‌خواهید روی سفره هفت سین خود سکه قرار دهید، اما سکه‌ها قدیمی و تیره هستند از روش‌های زیر برای تمیزکردن آنها استفاده کنید.

براق کردن سکه

سکه معمولا یکی از سین‌های هفت سین در زمان تحویل شدن سال روی سفره ایرانی‌هاست. اگر از سال‌های قبل سکه دارید اما براق نیستند با استفاده از روش‌هایی می‌توانید آنها را دوباره براق کنید. با ۸ روش برای براق کردن سکه در این مطلب از مجله اینترنتی کوبهآشنا شوید.

براق کردن سکه های سفره هفت سین

آب سرد

سکه را زیر آب سرد نگه دارید. سکه را از هر طرف حدود یک دقیقه زیر آب جاری نگه دارید. به آرامی با انگشتانتان روی سکه بمالید تا مقداری از کثیفی روی سطح آن از بین برود. پس از پایان آبکشی، سکه‌ها را روی یک حوله نرم قرار دهید.

محلول آب و صابون

سکه‌ها را با محلول آب صابون بشویید. یک کاسه کوچک را با آب گرم پر کنید و با آب و صابون یا مایع ظرفشویی مخلوط کنید. هر سکه را یکی‌یکی در آب صابون آغشته کنید و در آب نگه دارید. انگشت شست و اشاره خود را روی سکه بمالید تا به صابون کمک کنید کثیفی را از بین ببرد.

مسواک زدن

سکه‌ها را با یک مسواک نرم که به آن نیاز ندارید یا یک دستمال کاغذی مسواک بزنید. هنگام مسواک زدن سکه‌ها را در محلول آب و صابون غوطه ور نگه دارید. به آرامی روی سکه را بشویید تا دوباره براق شود. وقتی کارتان تمام شد، سکه را آبکشی کنید. سکه‌ها را با حوله خشک کنید. مطمئن شوید هر سکه کاملاً خشک است تا فلز در طول زمان از بین نرود.

براق کردن سکه

جوش شیرین و سرکه

سکه‌ها را با جوش شیرین و سرکه پاک کنید. سکه‌های را در سرکه آغشته کنید و بگذارید حدود ۳۰ ثانیه خیس بخورند. هر بار یک سکه را از سرکه خارج کنید و بلافاصله کمی جوش شیرین روی سطح آن بپاشید. جوش شیرین را با انگشتان خود خوب روی همه قسمت‌های سکه بکشید تا کثیفی از بین برود. سپس سکه‌های را زیر آب تمیز بشویید و خشک کنید.

سرکه و نمک

سکه‌های مسی را در محلول سرکه و نمک تمیز کنید. یک قاشق غذاخوری نمک خوراکی را با ۱⁄۴ فنجان سرکه سفید در یک کاسه حل کنید. سکه‌ها را داخل مخلوط بیندازید و بگذارید حدود ۵ دقیقه بماند. سپس سکه‌ها را از مایع بیرون بیاورید و به آرامی با دستمال کاغذی پاک کنید تا لکه های تیره پاک شود.

آبلیمو و نمک

لکه‌های سخت را با آب لیمو و نمک پاک کنید. روی سطح هر سکه را نمک بپاشید و چند قطره آب لیمو به آن اضافه کنید. از یک مسواک نرم استفاده کنید و به مدت یک تا ۲ دقیقه به آرامی روی سکه‌ها بکشید. سکه‌ها را آبکشی کنید و با یک حوله نرم خشک کنید.

نوشابه

سکه‌ها در کولا یا نوشابه خیس کنید. قبل از اینکه سکه‌ها را بیرون بیاورید و بشویید، بگذارید حداقل ۵ دقیقه بماند. به آرامی سطح را با یک حوله کاغذی مالش دهید تا سکه‌ها دوباره بدرخشد.

سس کچاپ

سکه‌ها خود را با سس کچاپ تمیز کنید. روی هر سکه به اندازه کافی سس کچاپ بپاشید تا آن را بپوشاند. سس کچاپ را با یک مسواک نرم به مدت ۱ تا ۲ دقیقه روی سکه بمالید. سپس سکه‌های خود را آبکشی کنید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب این ویتامین جلوی زوال عقل را می‌گیرد را بخوانید.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *