انسان بدون آب چقدر زنده می ماند + بهمن 1401

انسان بدون آب چقدر زنده می ماند + بهمن 1401

بروز مشکلات بی‌آبی و کم‌آبی در سراسر جهان در آینده جمعیت زیادی را با خود درگیر خواهد کرد. این بحران این سوال را پیش می‌آورد که بدون آب چند روز قابلیت زنده ماندن داریم؟

انسان بدون آب چقدر زنده می ماند

انسان بدون آب چقدر زنده می ماند در اغلب کشورهای توسعه‌یافته، دسترسی به آب آشامیدنی پاک به‌سادگی بازکردن شیر آب است. اما تقریبا ۱/۱ میلیارد نفر در سراسر جهان از دسترسی به آب آشامیدنی ایمن محروم هستند. دسترسی به آب حداقل در یک ماه از سال برای ۲/۷ میلیارد نفر با سختی همراه است. با ما در مجله اینترنتی کوبههمراه باشید.

آب مایع حیات

آب یکی از منابع اصلی حیات روی زمین است و بخش زیادی از بدن انسان را تشکیل می‌دهد. به‌طور میانگین ۶۰ تا ۷۰ درصد از بدن انسان از آب تشکیل شده است. این آمار به سن هم بستگی دارد.

بدن انسان در طول فرایندهایی مثل ادرار، تعریق، مدفوع و تنفس، آب از دست می‌دهد. با خوردن و نوشیدن باید آب از‌دست‌رفته را جبران کند. تقریبا یک‌سوم از آب مصرفی از غذا سرچشمه می‌گیرد، در‌غیر‌این‌صورت، بدن انسان با کم‌‌آبی روبه‌رو می‌شود. اولین مرحله‌ کم‌آبی‌احساس تشنگی است و معمولا زمانی بروز می‌کند که ۲ درصد از وزن بدن کاهش می‌یابد.

سرعت از دست دادن آب بدن

برای پاسخ به سوال انسان بدون آب چقدر زنده می ماند بهتر است بدانیم بدن ما با چه سرعتی آب از دست می‌دهد؟ کاهش آب بدن در دمای ۵۰ درجه‌ سانتی‌گراد همراه‌ با ورزش شدید می‌تواند کشنده باشد. بدن انسان هنگام ورزش در محیط داغ در هر ساعت به‌دلیل تعریق بین ۱/۵ تا ۳ لیتر آب از دست می‌دهد. افزون براین بر‌اساس میزان رطوبت هوا، ۲۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی‌لیتر از آب بدن به دلیل بازدم از بین می‌رود. این وضعیت تأثیر عمیقی بر بدن می‌گذارد.

هرچه بدن آب بیشتری از دست بدهد، غلظت خون و فشار بر دستگاه قلبی عروقی برای حفظ فشار‌خون افزایش می‌یابد. کلیه‌ها سعی می‌کنند ازطریق کاهش ادرار آب بدن را حفظ کنند.

انسان بدون آب چقدر زنده میماند

انسان بدون آب چقدر زنده می ماند

هنوز مشخص نیست؛ اما اغلب دانشمندان بر سر این موضوع توافق دارند که انسان می‌تواند به طور متوسط حداکثر ۳ تا ۵ روز بدون صرف غذا یا آب زنده بماند و این عدد بسته به سن و جنسیت متفاوت خواهد بود. در سال ۱۹۴۴، دو دانشمند خود را به‌مدت سه یا چهار روز از آب محروم کرده بودند. در روز آخر آزمایش، هر دو با مشکلاتی مثل قورت‌دادن غذا روبه‌رو شدند و چهره‌هایی رنگ‌پریده پیدا کردند؛ اما خیلی زود آزمایش را قبل از رسیدن به نقطه‌ خطرناک متوقف کردند.

توانایی زنده‌ماندن بدون آب بین افراد مختلف، متفاوت است. برای مثال طبق برخی شواهد، بدن انسان می‌تواند متناسب با آب مصرفی روزانه‌اش تطبیق پیدا کند. طولانی‌ترین زمان ثبت‌شده برای زندگی بدون آب متعلق به آندرس میهاوکس، جوان هجده‌ساله‌ای است که در سال ۱۹۷۹، هجده روز بدون آب در سلول پلیس زندانی بود.

انسان بدون آب چقدر زنده میماند

با دانستن پاسخ سوال انسان بدون آب چقدر زنده می ماند می‌توانیم بیشتر متوجه اهمیت آب شویم. با اینکه تعداد کمی از افراد ممکن است کم‌آبی شدید را تجربه کنند، تقریبا چهار‌میلیارد نفر در سراسر جهان حداقل یک ماه در سال با کمبود آب روبه رو هستند. تغییرات اقلیمی هم دسترسی به منابع آب تمیز را در بسیاری از نقاط جهان دشوارتر می‌سازد. بر‌اساس تخمین‌ها، دو‌سوم از جمعیت جهان تا سال ۲۰۲۵ با مشکل کم‌آبی روبه‌رو خواهند شد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب مضرات چای کیسه ای را جدی بگیرید را بخوانید.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *