ارث نبردن فرزند نامشروع | مجله دلتا + بهمن 1401

ارث نبردن فرزند نامشروع | مجله کوبه+ بهمن 1401

طبق قانون فرزند حاصل از رابطه نامشروع از پدر و مادر خود ارث نمی‌برد. حالا یکی از سوالات متداول آن است که چرا فرزند نامشروع ارث نمی‌برد؟

ارث نبردن فرزند نامشروع

ارث نبردن فرزند نامشروع یکی از موضوعات مهم است. وارث به رابطه‌ای گفته می‌شود که میان شخص فوت شده و خویشان او وجود دارد و سبب می‌شود که بازماندگان شخص بعد از فوت وی از او ارث ببرند. در این مطلب همراه مجله اینترنتی کوبهباشید.

ارث نبردن فرزند نامشروع

با توجه به احکام فقهی و قانون، یکی از موانع ارث بردن، به دنیا آمدن فرزند از رابطه نامشروع و زنا است. بنابراین ارث نبردن فرزند نامشروع در قانون و احکام شرعی بیان شده است.

  • بر اساس ماده ۸۸۴ قانون مدنی، “ولدالزنا از پدر و مادر و اقوام آنان ارث نمی‌برد “.

بنابراین، ماده فرزند حاصل از زنا و رابطه نامشروع و زن و مردی که با یکدیگر رابطه نامشروع دارند، نمی‌توانند از پدر و مادر و خویشاوندان خود ارث ببرند.

محرومیت فرزند نامشروع از ارث به دلیل آن است که عمل زنا مانع ایجادشدن نَسَب قانونی و مشروع است.

شرایط ارث بردن فرزند نامشروع

طبق ماده ۸۸۴ قانون مدنی “ولدالزنا از پدر و مادر و اقوام آنان ارث نمی‌برد؛ لکن اگر حرمت رابطه‌ای که طفل ثمره آن است نسبت به یکی از ابوین ثابت و نسبت به دیگری به‌واسطه اکراه یا شبهه زنا نباشد، طفل فقط ازیک‌طرف و اقوام او ارث می‌برد و بالعکس”.

  • در‌صورتی‌که مرتکب فعل زنا و رابطه نامشروع هنگام ارتکاب آن در اشتباه باشد و نداند عملی که انجام می‌دهد نسبت به او ممنوع است، زنا واقع نمی‌شود و در این صورت، طفل متولد از این رابطه “ولد به شبهه” نامیده می‌شود.
  • در چنین حالتی، فرزند با شخصی که در شبهه یا اشتباه بوده است، نسب قانونی خواهد داشت و از او ارث می‌برد.
  • اگر هم هر دوی زن و مرد در شبهه باشند، عمل انجام شده نسبت به هیچ‌کدام از آن‌ها زنا نیست و طفل متولد شده، دارای نسب قانونی با هر دوی آن‌ها خواهد بود.

شرایط ارث بردن فرزند نامشروع

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب آیا تمکین نکردن در ازدواج موقت مجازات دارد؟ را مطالعه کنید.نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *