خرید ملک در آنکارا

چگونه در آنکارا ملک بخریم ؟

خرید ملک در آنکارا دیگر آرزو نیست

خرید ملک در آنکارا روزگاری دور از دسترس ایرانی‌ها بود. تنها افراد خاصی بودند که این توان را داشتند که بتوانند در این شهر شلوغ و پیشرفته ترکیه ملک و خانه و آپارتمانی را به نام خود داشته باشند. اما حالا که ساخت‌وساز در این شهر بیشتر شده است، داشتن یک ملک در این کشور و در این شهر کار چندان دور از دسترسی نیست. اما برای این که بتوانید با بهترین شرایط صاحب‌خانه در آنکارا شوید باید چه‌کار کنید؟ چطور می‌توانید مطمئن شوید که طرف‌های معامله شما آدم‌های درست و صادقی هستند و سر شما کلاه نخواهند گذاشت؟ اگر ترکی بلد نیستید، چطور می‌توانید با ترک‌ها ارتباط برقرار کنید و با آنها وارد معامله شوید؟ و اصلاً خرید ملک در چنین شهری چه مزایایی دارد؟ برای پاسخ به این سؤال‌ها با ما همراه باشید.

قیمت ملک در آنکارا

با توجه به افزایش مداوم نرخ ارز، خرید خانه و ملک در خارج از کشور یکی از راه‌های مطمئن برای سرمایه‌گذاری است که همواره با سود خوبی همراه خواهد بود. باتوجه به قیمت ملک در آنکارا یکی از بهترین گزینه‌های پس‌انداز و سرمایه‌گذاری در حال حاضر، خرید ملک در این شهر است. اگر شما هم به قصد سرمایه‌گذاری و یا تفریح، نیت خرید ملک در ترکیه را دارید بهتر است با این شهر سرسبز و آرام ترکیه بیشتر آشنا شوید.

آنکارا: گزینه‌ای مناسب برای خرید ملک در ترکیه

انکارا از نظر سیاسی پایتخت کشور ترکیه و دومین شهر بزرگ و پرجمعیت این کشور بعد از استانبول است. این شهر زیبا با توسعه و پیشرفتی چشمگیر در رده‌بندی مدرن‌ترین شهرهای دنیا واقع شده و یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای سرمایه‌گذاری ثروتمندان عربستان، عراق، ایران و روسیه محسوب می‌شود. نقش اساسی آنکارا در سیاست کشور ترکیه، مراکز علمی و دانشگاهی متعدد این شهر و نیز صنایع گسترده‌ی موجود در آن، این شهر را به یکی از مهم‌ترین و امن‌ترین شهرهای ترکیه تبدیل می‌کند.

نوشته های مشابه

 

خرید خانه در آنکارا

پیش از خرید ملک در آنکارا بهتر است بدانید که با چطور شهری سروکار دارید. درست است که استانبول شهری است که شهرت بیشتری در میان گردشگران این کشور دارد، اما پایتخت این کشور آنکارا است. این شهر بزرگ دارای دانشگاه‌های معتبر است و بیشتر ساکنان این شهر مدرن را کارمندان دولت و دانشجویان دانشگاه‌ها تشکیل می‌دهند. به همین دلیل هم امکاناتی که در این شهر فراهم شده است برای قشر بافرهنگ جامعه است.

خوشبختانه این شهر به‌اندازه استانبول توریستی نیست و همین مسئله موجب شده است که اقامت در آن با آسایش بیشتری همراه باشد. با خرید خانه در این شهر خیالتان از این بابت راحت باشد که در یک شهر شلوغ و پر از توریست و گردشگر اقامت ندارید. هرچند حضور گردشگران در شهر برای خیلی‌ها جذابیت دارد، اما باید پذیرفت که خالی از دردسر هم نیست.

خرید آپارتمان در آنکارا

برای خرید ملک در آنکارا باید بدانید که ساکنان این شهر همه ترک‌زبان هستند. این شهر از لحاظ فرهنگی قابل‌مقایسه با شهرهای دیگر این کشور نیست و سطح بالایی دارد. از نظر داشتن رفاه و امکانات تحصیلی نیز حرف اول را در ترکیه می‌زند. یکی از ویژگی‌ها و در واقع مزایای این شهر این است که به استانبول خیلی نزدیک است. از نظر داشتن مراکز خرید و فروشگاه و بازار اگر به‌اندازه استانبول نباشد، چیزی از آن کم ندارد.

آب‌وهوای آن عالی است و حمل‌ونقل عمومی در آن وضعیت خوبی دارد. با همه اینها، هزینه زندگی در این شهر آن‌قدرها هم که به نظر می‌رسد بالا نیست. از سوی دیگر حتی می‌توان آن را بهترین شهر ترکیه دانست. با خرید ملک در این شهر از تمام این مزایا برخوردار خواهید شد. ازآنجاکه چند کارخانه در اطراف این شهر وجود دارد، خرید برخی از لوازم مثل پوشاک در این شهر نسبت به بقیه شهرها به‌صرفه‌تر است.

آب‌وهوای پایتخت ترکیه

برای کسی که قصد خرید آپارتمان در آنکارا را دارد، مهم است که آب‌وهوای این شهر چطور است. این شهر دارای تابستان‌های خشک و نیمه شرجی و زمستان‌های سرد و معتدل همراه با بارش برف‌وباران است. ممکن است دمای هوا در برخی از شب‌های زمستانی به زیر صفر هم برسد. حدود دمای هوا در تابستان هم سی درجه سانتی‌گراد است.

اگر می‌خواهید پیش‌ازاین که اقدامی برای خرید انجام دهید، درباره آب‌وهوای آن اطلاعات بیشتری به دست آورید و سری به آنجا بزنید، پیشنهاد ما به شما اواخر تابستان و اوایل پاییز است که این شهر در بهترین وضعیت آب‌وهوایی قرار دارد.

وضعیت حمل‌ونقل عمومی در پایتخت ترکیه

خرید ملک در آنکارا برای خیلی از افراد منوط به این است که از حمل‌ونقل عمومی خوبی برخوردار باشد. باید بدانید که سیستم حمل‌ونقل عمومی در این شهر هم پیشرفته است و هم منظم. از وسایل عمومی حمل‌ونقل این شهر می‌توان به مترو، اتوبوس داخل شهری، مینی‌بوس و تاکسی اشاره کرد. یکی از وسایل حمل‌ونقل عمومی در این شهر دلموش است که سرعت خوبی برای جابه‌جایی در شهر دارد. آنها در واقع ون‌های زرد و کوچکی هستند که به‌اندازه هشت نفر ظرفیت دارند. از آنها می‌توان برای مسیرهای داخل شهر و مسیرهای کوتاه بیرون شهری استفاده کرد.

متروها و اتوبوس‌ها مانند تمام دنیا ارزان‌ترین وسیله حمل‌ونقل عمومی در این شهر هستند که با آنها می‌توان به بیشتر نقاط مهم شهر دسترسی داشت و به‌آسانی و کمترین هزینه و در زمانی کم رفت‌وآمد داشت. البته قیمت تاکسی نسبت به شهرهای توریستی ارزان‌تر است. برای خرید ملک در پایتخت ترکیه کمتر تبلیغات صورت‌گرفته است، به همین علت است که افراد کمی از وجود چنین امکانی خبردار هستند و کمتر به سراغ آن می‌روند.

اهمیت خرید ملک در پایتخت ترکیه

خرید ملک در آنکارا بیش از گذشته آسان شده است. زیرا در سال‌های اخیر پروژه‌های ساختمانی بسیاری در این شهر آغاز به کارکرده‌اند و ساخت‌وساز در این شهر نسبت به سال‌های گذشته بیشتر شده است. همین بالارفتن ساخت‌وساز دست مهاجران و اتباع غیر ترک و خارجی را برای تهیه ملک و خانه بازکرده است. می‌توان گفت تهیه خانه در این شهر می‌تواند نوعی سرمایه‌گذاری نیز باشد، زیرا این شهر مدرن همچنان در حال گسترش است و روزبه‌روز بر قیمت ملک و خانه‌های آن افزوده می‌شود. اما قیمت خانه همچنان از کشورهای اروپایی و امریکایی ارزان‌تر است و تهیه آن هنوز هم صرفه اقتصادی دارد. عمر مفید برای هر خانه در این شهر هجده سال تخمین زده شده است.

یکی از مهم‌ترین مزایای خرید خانه در ترکیه را می‌توان گرفتن اقامت این کشور دانست. یعنی می‌توانید بعد از خرید خانه، در عرض چند ماه اقامت این کشور را بگیرید. آنکارا با این که پایتخت کشور ترکیه است، ولی قیمت ملک در آن از شهری مثل استانبول و شهرهای پرطرف‌دار ساحلی کمتر است. اگر می‌خواهید با خرید ملک در ترکیه اقامت آن کشور را بگیرید، این شهر می‌تواند بهترین گزینه انتخاب شما باشد.

وضعیت ملک در پایتخت ترکیه

مهم‌ترین مسئله خرید خانه در آنکارا ترکیه هزینه‌ای است که باید برای این کار در نظر گرفته شود. آنکارا شهری صنعتی است که به‌سرعت درحال‌رشد و پیشرفت است و سرمایه‌گذاری در آن می‌تواند سود بسیاری داشته باشد. مقایسه قیمت‌های گذشته این شهر با قیمت‌های حال حاضر ملک نشان می‌دهد که قیمت‌ها صعودی‌اند و رو به افزایش دارند. بررسی قیمت خانه در این شهر نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۰ با نوسان کمتری مواجه بوده است. در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ این نوسان رشد ۱۵ درصدی داشته است، درحالی‌که در سال‌های گذشته تنها ۱۰ درصد بوده است.

اما در همین سال گذشته که قیمت‌ها به نظر ثابت بوده‌اند، در برخی از محله‌های این شهر قیمت خانه افزایش ۲۰ درصدی یا ۲۵ درصدی نیز داشته است. حتی شاهد افزایش قیمت اجاره‌ها در برخی محله‌ها بوده‌ایم که تا ۳۰ درصد هم بالا رفته‌اند. در زمان خرید آپارتمان در آنکارا ترکیه متوجه می‌شوید که این شهر هم مانند تهران از محله به محله و محدوده به محدوده متفاوت است و هرجایی قیمت مخصوص به خود را دارد.

معرفی برخی محله‌های شهر آنکارا

خرید ملک در آنکارا مستلزم این است که شما با مناطق مختلف این شهر تا حدودی آشنایی پیدا کنید. از مناطق این شهر که در مرکز کشور ترکیه واقع شده است، می‌توان به آلتین داغ، ماماک، چانکایا و پورساکلار اشاره کرد. اتی مسگوت، کئچی اؤرن، یئنی محله و سینجان آنکارا نیز از دیگر مناطق معروف این شهر به شمار می‌روند. هرکدام از این مناطق نیز به نوبه خودشان در محله‌های مختلفی هستند.

آلتین داغ و چانکایا بخشی از شهر قدیم آنکارا است. زمانی که هنوز نام آنکارا را به خود نگرفته بود و آن را انقره می‌نامیدند. این مناطق شامل محله‌های اولوس، قلعه و صحیه می‌شوند. مناطق کئچی اؤرن و ماماک هم در مرکز شهر قرار گرفته‌اند. از محله‌های این شهر نیز می‌توان به سیران باغلاری، قیزیل آی، آنیت قبیر، تونالی، گول باشی و آتاتورک اشاره کرد.

 بهترین محله‌های تهیه ملک در آنکارا

برای خرید آپارتمان ارزان در آنکارا و پیش از هر اقدامی بهتر است محله‌های این شهر را بشناسید. چانکایا که گفتیم در بخش قدیمی شهر قرار دارد و جزء باارزش‌ترین مناطق است. محله‌اتی مسگوت باتوجه‌به رشدی که در سال‌های اخیر داشته است، از محله‌های گران‌قیمت این شهر محسوب می‌شود. یئنی محله نیز بزرگ‌ترین محله این شهر به شمار می‌رود. قیمت خانه در این محله از چانکایا کمتر است. یکی از منطقه‌هایی که شرکت‌های بزرگ شهرسازی روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند گول باشی است.

محله قیزیل آی در مرکز شهر واقع شده است و برای سکونت بسیار مناسب است. این محله پر از مرکز خرید است. یکی دیگر از اهمیت‌های این منطقه را می‌توان قرار داشتن سفارت امریکا در آن دانست.

اما چانکایا منطقه‌ای است که به دلیل مشخصاتش برای ایرانی‌ها جذابیت بیشتری داشته و در زمان خرید ملک موردتوجه بوده است. این منطقه لوکس و پر از امکانات مدرن است. افراد سرشناس بسیاری در ترکیه هستند که این منطقه را برای سکونت خود انتخاب کرده‌اند. این منطقه شامل محله‌های اوران، یلدیز اولر، امیت، موتلوکنت، چیدم، آنیت تپه، ایشجی بلوک لاری، چای یولو، إمک و باهچلی اولر می‌شود.

محله‌های کمتر مناسب خرید ملک در آنکارا

در زمان خرید خانه در آنکارا به این مسئله توجه کنید که این شهر هم مانند تمام شهرهای بزرگ دنیا حاشیه‌نشین هم دارد. اگر دوست ندارید صاحب ملکی در اطراف و حواشی شهر شوید باید حواستان را خوب جمع کنید. از محله‌هایی که حاشیه شهر آنکارا به‌حساب می‌آیند می‌توان به پورساکلار و همچنین قسمت‌هایی از کئچی اورن، یئنی محله و ماماک اشاره کرد.

حتی در حاشیه این شهر روستاهایی بوده‌اند که در حال حاضر به شهرک تبدیل شده‌اند. این شهرک‌ها متعلق به منطقه اتی مسگوت هستند. ممکن است برای خیلی از افراد سکونت در این مناطق و داشتن یک ملک در محله بومی جالب باشد، اما به این نکته مهم که باید بافرهنگ چنین مناطقی آشنایی داشت نیز توجه کنید.

 نکته‌های مهم در زمان تهیه ملک در آنکارا

برای جلوگیری از متضرر شدن در زمان خرید ملک در آنکارا بهتر است به نکات مهمی توجه داشته باشید. برای این که خریدی مطمئن داشته باشید، درنظرداشتن نکته‌های زیر لازم است:

  • شما به‌عنوان یک فرد غیر ترک و خارجی می‌توانید خانه و ملک را به نام خود خریدار کنید و سندش را نیز به نام خودتان بزنید.
  • ثبت سند خانه و ملک در طی سه روز کاری انجام می‌گیرد.
  • امکان بهره استفاده از وام خرید خانه با سود شش درصد و بازپرداخت ده‌ساله در این کشور وجود دارد.
  • مالیات خرید خانه در شهر آنکارا چیزی حدود چهار درصد است که خریدار باید آن را پرداخت کند و در ضمن مبلغی نیز بابت نگهداری از ملک در هرسال اتخاذ می‌شود.
  • هر ملک، خانه، آپارتمان و زمینی که در هر یک از شهرهای ترکیه بخرید، به شما اقامت این کشور داده می‌شود.

هزینه‌های خرید ملک در آنکارا

اگر می‌خواهید با خرید ملک در آنکارا اقامت بگیرید، هزینه‌های محضری کردن کپی گذرنامه‌ها، انتقال سند و عوارض شهرداری که دو تا سه درصد مبلغ کل ملک هستند، کمیسیون بنگاه که سه تا پنج درصد مبلغ کل ملک است و مبلغی را به‌عنوان پول خاک و هزینه بیمه که متناسب با سن فرد است باید پرداخت کنید.

مراحل ثبت سند و خرید ملک در آنکارا

برای خرید ملک در آنکارا باید مراحلی را پشت سر بگذارید. شما باید پیش از هر کاری یک حساب بانکی در یکی از بانک‌های کشور ترکیه داشته باشید. وقتی خانه یا ملکی را برای خریداری انتخاب کردید، می‌توانید به اداره ثبت‌اسناد مراجعه کنید و مدارک لازم را به آنجا بدهید. حدود چهارتا شش هفته باید صبر کنید تا مراحل ترخیص نظامی شروع شود. پس از آن برای گرفتن کد مالیات محلی اقدام کنید.

قرارداد شامل جزئیات ملک خریداری شده، قیمت آن، مبلغ واریز شده و زمان تحویل ملک و برنامه‌ای که برای پرداخت هزینه آن دارید می‌شود. برای تکمیل مرحله‌های قانونی بهتر است از یک وکیل و افرادی که با این مراحل آشنایی کامل دارند کمک بگیرید. وکالت تنها باید مجوز فروش ملک را در بر بگیرد و برای خرید و انتقال ملک نباید اختیاری بدهید. پس از کامل شدن همه این مرحله‌ها باید برای نهایی کردن خرید به اداره ثبت‌اسناد این شهر بروید و سند معتبر که به زبان ترکیه‌ای تحویل بگیرید. موضوع دیگری که نباید از آن غافل شوید این است که خانه‌ای که می‌خواهید آن را بخرید باید بدهی‌های آن را بدهید و تمام قبض‌های آن را تسویه کنید.

مدارک موردنیاز برای خرید ملک در آنکارا

خرید ملک در آنکارا نیاز به مدارکی دارد که خوب است از قبل آنها را تهیه کرده باشید. تهیه مدارک از قبل باعث می‌شود که روال کار اداری با سرعت بیشتری پیش برود. فروشنده باید سند نقل‌وانتقال را به همراه داشته باشد. یک برگ رسمی از شهرداری که نشان‌دهنده ارزش واقعی ملک است بگیرید. حتماً گذرنامه عکس‌دار خود را به همراه داشته باشید. فروشنده باید یک عکس و خریدار باید دو عکس با خود داشته باشند. بیمه‌نامه زلزله هم برای خرید ملک ضروری است. برگه پایان کار نیز برای این کار لازم است. مدارک شناسایی معتبر هر دو طرف خریدار و فروشنده نیز باید همراهشان باشد.

مهم‌ترین مسئله‌ای که تابه‌حال به آن توجه نشده است، بلد بودن زبان ترکی است. اگر فکر می‌کنید که با دانستن زبان انگلیسی در این کشور و حتی در شهر آنکارا می‌توانید گلیم خود را از آب بیرون بکشید، سخت در اشتباه هستید. برای مراوده با مردمان این کشور بهتر است زبان ترکی یاد بگیرید. اگر زبان ترکی بلد نیستید برای انجام کارهای مهمی مثل خرید خانه حتماً یک مترجم زبان ترکیه‌ای یا وکیل باید در تمام مراحل خرید خانه در کنار شما باشد.

قوانین و مقررات خرید ملک در آنکارا

در هنگام خرید ملک در آنکارا آگاهی از قوانین و مقررات به کار شما می‌آید. مثل این که ملک یا خانه‌ای را که در مناطق نظامی باشد نمی‌توان خریداری کرد. اگر قصد خرید بیشتر از سی هزار هکتار زمین را داشته یا بخواهید بیشتر از ده درصد از املاک یکی از شهرهای ترکیه را خریداری کنید با موانع قانونی مواجه خواهید شد. درصورتی‌که با خرید ملک مورد معامله نقض قانون صورت‌گرفته باشد، قرارداد باطل خواهد شد. همچنین، اگر یک سازمان یا وزارتخانه بر ملک یا معامله مهر تأیید نزنند، کارتان دچار اشکال خواهد شد. اگر یک ملک مطابق با قانون پایان کار نداشته باشد، قابل معامله نخواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا