چگونه با حیوان خانگی خود سفر کنیم؟

چگونه با حیوان خانگی خود سفر کنیم؟ + بهمن 1401

می‌خواهید به سفر بروید؛ ولی بین بردن یا تنها گذاشتن حیوان خانگیتان در خانه مردد هستید و نمی‌دانید کدام راه‌حل بهتری است؟ نگران سفر با حیوان خانگی خود هستید؛ ولی مطمئن نیستید کار درستی است یا خیر؟ این مقاله را از دست ندهید.

حیوان خانگی

حیوانات خانگی، این کوچولوهای مهربان دوست‌داشتنی می‌توانند همدم و همنشین خوبی برای انسان تنهای امروزی باشند. اما اگر قصد نگهداری از آن‌ها را دارید یکی از مهم‌ترین موضوعات مربوط به آن‌ها سفر با حیوان خانگی است.

نکات مهم سفر با حیوان خانگی

در مسافرت‌ها به‌خصوص مسافرت‌های طولانی یا مسافرت‌هایی که در آن با قطار یا کشتی یا هواپیما به سفر می‌پردازید، همراه داشتن حیوانات خانگی می‌تواند به این موجودات دوست‌داشتنی آسیب‌های جدی وارد کند. از طرفی تنها گذاشتن آنها در خانه نیز بازهم ممکن است باعث آسیب‌دیدنشان شود.

برای همین قبل از سفر با همنشینان دوست‌داشتنی‌تان بهتر است برنامه‌ریزی دقیق و آمادگی لازم را داشته باشید. در این باره نکاتی وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

توجه به نیازهای غذایی حیوانات خانگی

تغذیه و آب

برای مدت زمانی که طول می‌کشد در سفر یا در راه باشید غذا و آب کافی برای پت خود بردارید؛ اما حواستان باشد که از غذاها و مواد تغذیه‌ای استفاده کنید که حیوانتان با آنها آشنا است تا مشکلات گوارشی برایش به وجود نیاید.

عادات جدید

قبل از مسافرت با گربه یا مسافرت با سگ بهتر است این کوچولوها را با شرایط محیط جدید آشنا کنید و عادت‌های لازم و ضروری برای تطبیق با محیط جدید را به آن‌ها آموزش داده و تمرین کنید.

مشاوره با دامپزشک

قبل از مسافرت با دامپزشک خود مشاوره کنید و از وضعیت بهداشتی و واکسیناسیون حیوان خود اطمینان حاصل کنید. همچنین، ممکن است دامپزشک توصیه‌هایی در مورد آرام‌بخش‌ها یا داروهای ضروری برای سفر با حیوانات خانگی به شما ارائه دهد.

حمل حیوانات در محفظه مناسب

اطمینان حاصل کنید که محفظه حمل‌ونقل حیوانات خانگی مناسب و ایمن است. این می‌تواند شامل قفسه و باکس یا کیسه حمل حیوانات باشد. فرقی ندارد حیوان خانگیتان سگ، گربه، پرنده یا چیز دیگری باشد یا اینکه سفر شما با ماشین شخصی است یا قطار و هواپیما و… هرچه که هست سعی کنید محفظه و فضایی ایمن و امن برای پت خود فراهم کنید تا در سفر آسیب نبیند.

حمل حیوانات خانگی در باکس های مناسب

مدارک و اسناد مورد نیاز

بسته به مقصد و شرایط مسافرت، ممکن است نیاز به مدارک و اسناد خاصی داشته باشید. اطلاعات دقیق در مورد واکسیناسیون، گذرنامه حیوانات، و دیگر مدارک مورد نیاز را بررسی کنید و حتما آنها را همراه خود داشته باشید.

توجه به نیازهای رفتاری

بسته به نوع حیوان خانگیتان، از نیازهای رفتاری آن اطمینان حاصل کنید. مثلاً گربه‌ها به جایی برای پنهان ‌شدن و سگ‌ها به فضایی برای حرکت و بازی نیاز دارند.

خرید بیمه سفر

در صورت امکان، برای حیوانات خانگی خود بیمه سفر تهیه کنید تا در صورت بروز مشکلات بهداشتی یا وقوع حادثه‌ای مشکلی برای تامین هزینه‌های دارویی و دمانی نداشته باشید.

اقامتگاه با حیوان خانگی

برخی هتل‌ها و اقامتگاه‌ها حیوانات خانگی را قبول نمی‌کنند یا شرایط خاصی برای حضور آنها دارند. قبل از سفر با حیوان خانگی، مطمئن شوید که در مقصد مسافرت خود اجازه همراه داشتن آنها را دارید.

پاسخ به چند سوال متداول و رایج درباره حیوان خانگی

میخوام برم مسافرت گربمو چیکار کنم؟ یا میخوام برم مسافرت پرنده هامو چیکار کنم؟ یا چگونه به مسافرت با خرگوش بروم؟ این‌ها سوال‌هایی است که بسیاری از مردم با آن مواجه می‌شوند.

برای مواقع این‌چنینی که قصد همراه بردن حیوانات خانگی خود را در سفر ندارید بهتر است آنها به مراکز نگهداری حیوانات خانگی ببرید یا چند روزی که نیستید برای آن‌ها پرستار بگیرید.

مسافرت با گربه و سگ

بردن سگ به مسافرت با ماشین

هشدار به هیچ عنوان سگ یا گربه یا سایر حیوانات خانگی را در صندوق‌عقب ماشینتان نگذارید چرا که ممکن است دچار خفگی شود. بردن سگ به مسافرت با ماشین مشکلی ندارد؛ اما قبل از آن باید حتما با دامپزشکتان مشورت کرده باشید.

تنها گذاشتن گربه در خانه

هشت ساعت مدت زمانی است که گربه‌سانان می‌توانند تا زمانی که آب شیرین در دسترسشان است، در خانه تنها بمانند. بعضی از گربه‌ها تا ۲۴ ساعت هم توانایی تحمل شرایط تنهایی را دارند؛ اما اگر از این زمان بیشتر طول بکشد دچار مشکل می‌شوند و به‌شدت آسیب می‌بینند. پس اگر قصد سفری طولانی دارید، سفر با حیوان خانگی خود را در نظر داشته باشید.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *