همه آنچه باید درباره سی تی اسکن بدانید

همه آنچه باید درباره سی تی اسکن بدانید + بهمن 1401

مانند هر روش پزشکی، مشورت با یک متخصص مراقبت‌‌های بهداشتی واجد شرایط برای تعیین مناسب‌ترین گزینه تصویربرداری بر اساس نیازهای فردی و سابقه پزشکی ضروری است.

سی تی اسکن

سی تی اسکن که به عنوان توموگرافی کامپیوتری یا اسکن CAT نیز شناخته‌ می‌شود، یک روش تصویربرداری پزشکی است که مجموعه‌ای از تصاویر اشعه ایکس گرفته شده از زوایای مختلف را برای ایجاد تصاویر مقطعی دقیق از داخل بدن ترکیب‌ می‌کند. سی تی اسکن به طور گسترده در مراقبت‌‌های بهداشتی برای اهداف مختلف استفاده‌ می‌شود، زیرا اطلاعات ارزشمندی در مورد ساختارهای داخلی و شرایط اندام‌‌ها و بافت‌‌ها ارائه‌ می‌دهد.

سی تی اسکن چگونه کار‌ می‌کند؟

در طول اسکن، بیمار روی یک میز موتوری دراز‌ می‌کشد که از طریق یک دستگاه دونات شکل به نام سی تی اسکنر حرکت‌ می‌کند. این اسکنر پرتوهای اشعه ایکس را منتشر‌ می‌کند که از زوایای مختلف از بدن عبور‌ می‌کند. آشکارسازهای طرف دیگر اسکنر اشعه ایکس را که از بدن عبور‌ می‌کند اندازه‌ می‌گیرند و یک کامپیوتر این داده‌‌ها را پردازش‌ می‌کند تا تصاویر مقطعی (برش‌‌هایی) از قسمت مورد بررسی بدن ایجاد کند.

اسکن برای چه مواردی استفاده‌ می‌شود؟

سی‌تی‌اسکن را‌ می‌توان برای بررسی تقریباً هر قسمت از بدن از جمله سر، قفسه سینه، شکم، لگن، ستون فقرات و اندام‌‌ها استفاده کرد. آنها معمولا برای تشخیص و نظارت بر شرایط پزشکی مختلف استفاده‌ می‌شوند، مانند:

  • تشخیص و ارزیابی تومورها و سرطان‌‌ها
  • تشخیص آسیب و شکستگی
  • ارزیابی شدت آسیب‌‌های داخلی پس از تروما
  • تشخیص و پایش بیماری‌‌های قلبی عروقی
  • شناسایی و ارزیابی عفونت‌‌ها یا التهاب‌‌ها
  • هدایت روش‌‌های پزشکی، مانند بیوپسی و جراحی

آیا سی تی اسکن بی‌خطر است؟

آیا سی تی اسکن بی‌خطر است؟

سی‌تی‌اسکن بیمار را در معرض اشعه یونیزان قرار‌ می‌دهد که نوعی تشعشع است که به طور بالقوه‌ می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را در طول زمان افزایش دهد. با این حال، مزایای سی تی اسکن در تشخیص و مدیریت شرایط پزشکی به طور کلی بیشتر از خطرات مرتبط با میزان کم قرار گرفتن در معرض تابش است. متخصصان پزشکی به دقت نیاز به سی تی اسکن را بر اساس سابقه پزشکی و علائم فرد در نظر‌ می‌گیرند.

آمادگی برای سی تی اسکن

آمادگی برای سی تی اسکن ممکن است بسته به هر قسمت از بدن که اسکن‌ می‌شود متفاوت باشد. در برخی موارد، ممکن است از شما خواسته شود تا چند ساعت قبل از اسکن از خوردن یا نوشیدن خودداری کنید. علاوه بر این، ممکن است لازم باشد هر گونه اجسام فلزی یا لباسی را که ممکن است با اسکن تداخل داشته باشد را درآورید. ضروری است که قبل از انجام اسکن، ارائه دهنده مراقبت‌‌های بهداشتی را در مورد هرگونه آلرژی، دارو یا شرایط پزشکی موجود مطلع کنید.

در طول اسکن چه چیزی باید انتظار داشت

در طول سی‌تی‌اسکن، باید روی میز بی‌حرکت دراز بکشید، همانطور که در سی‌تی‌اسکنر حرکت می‌کنید، اسکنر ممکن است صداهای کلیک یا چرخش را در طول عمل ایجاد کند. در برخی موارد، رنگ کنتراست ممکن است به داخل ورید تزریق شود تا دید برخی ساختارها یا عروق خونی را افزایش دهد.

خطرات و عوارض جانبی:

در حالی که سی تی اسکن به طور کلی ایمن در نظر گرفته‌ می‌شود، برخی از خطرات و عوارض جانبی بالقوه وجود دارد، از جمله:

قرار گرفتن در معرض تابش: اگرچه میزان تابش حداقل است، سی تی اسکن‌‌های مکرر در طول زمان ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

واکنش آلرژیک: برخی از افراد ممکن است واکنش آلرژیک به رنگ کنتراست مورد استفاده در سی تی اسکن خاص داشته باشند.

مشکلات کلیوی: رنگ کنتراست ممکن است بر افراد مبتلا به مشکلات کلیوی تأثیر بگذارد.

محدودیت‌‌های سی‌تی‌اسکن:

محدودیت‌‌های سی‌تی‌اسکن:

اگرچه سی تی اسکن تصاویر دقیقی را ارائه‌ می‌دهد، اما محدودیت‌‌هایی دارد. به دلیل خطرات احتمالی برای جنین در حال رشد، ممکن است بهترین گزینه تصویربرداری برای زنان باردار نباشند. علاوه بر این، سی تی اسکن برای تصویربرداری از بافت‌‌های نرم مانند مغز ایده‌آل نیست، زیرا اسکن MRI ممکن است کنتراست بهتری را برای چنین ساختارهایی ارائه دهد.

پیشنهاد مطالعه: برای دیدن مطالب بیشتر منابع کراتین و راه‌های تامین آن از مواد غذایی را بخوانید.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *