روستای هجیج | هجیج | جاذبه‌های گردشگری کرمانشاه + بهمن 1401

روستای هجیج | هجیج | جاذبه‌های گردشگری کرمانشاه + بهمن 1401

شگفت‌انگیزترین جاذبه گردشگری کرمانشاه

روستای هجیج

از نظر همه طبیعت‌گردان و گردشگران، زیباترین مناظر را تنها در مکان‌هایی بکر می‌توان دید. روستای هجیج، به باور بسیاری یکی از بکرترین و عجیب‌ترین روستاهای مقصد گردشگری در ایران است. همراه مجله گردشگری کوبهسفری به منطقه فراموش نشدنی داشته باشید.

روستای ماسوله‌ای ایران

روستای هجیج کجاست

در دیار کهن و سرزمین باستانی کرمانشاه، میراث‌ها و یادگارهای عظیمی از گذشتگان برای ما به یادگار ماده است. مردمان این خطه از ایران با وجود اینکه در طول تاریخ شاهد فراز و نشیب‌های زیادی بوده‌اند اما باز هم هویت اصیل و نجیب خود را فراموش نکرده‌اند. روحیه گرم و مهمان‌نواز، اخلاق خوب و رفتار بسیار خون گرم این مردم به همراه جاذبه‌های تاریخی و طبیعی منحصر به فرد در کنار آب و هوای معتدل و مطلوب سبب شده گردشگران بسیاری مجذوب سفر به این استان شوند.

یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های تاریخی کرمانشاه بدون شک روستای هجیج است. خانه‌های سنگی پلکانی این روستا به همراه مناظر بی‌نظیر طبیعی، کوه‌هایی با پوشش درختان بلوط و بنه، چشمه‌های خروشان و مسیرهای پر پیچ و خم دل هر بیننده و گردشگری را می‌رباید.

این روستا در سی و چهار کیلومتری شهرستان پاوه و صد و بیست و سه کیلومتری شهر کرمانشاه واقع شده است. روستای هجیج، در دل رشته‌ کوه‌های سر به فلک کشیده‌ی زاگراس و ارتفاعات شاهو قرار گرفته و قدمتی به بلندای تاریخ دارد. با اینکه منابع و اسناد معتبری در مورد قدمت این روستا وجود ندارد. اما افسانه‌ها می گویند که امامزاده عبیدالله از نوادگان امام موسی کاظم به‌خاطر شرایط وقت به پاوه و هجیج پناه برد و کم‌کم یارانی در کنار او جمع شدند. همین داستان بیانگر قدمت تقریبا ۵۰۰ ساله این روستا است. امروزه امامزاده عبیدالله یا کوسه جزء نقاط گردشگری هجیج به شمار می‌رود.

چرا نام هجیج؟

هجیج در گویش کردی به معنای دره سرسبز است. روستای هجیج نیز در دره‌ای سرسبز واقع شده که رودی خروشان از میان آن می‌گذرد. از همین‌رو نام روستا را از نام این دره برگزیده‌اند.

بقعه امامزاده عبیدالله معروف به کوسه هجیج

یکی از فرزندان امام موسی کاظم معروف به امامزاده سید عبیدالله در این روستا آرمیده که بقعه او احترام خاص و ویژه‌ای در میان مردمان این منطقه دارد. مردم این روستا بیشتر نزورات و اعمال زیارتی خودشان را در این امامزاده انجام می‌دهند.

کوسه هجیج

در چه فصلی به هجیج برویم؟

روستای هجیج اقلیمی معتدل و کوهستانی دارد. در فصل زمستان به‌دلیل بارش برف و باران هوای این منطقه سرد و در فصل بهار و تابستان از هوای بسیار مطبوع و دل‌پذیری برخودار است. هرچند هر فصل و زمانی هجیج زیبایی خاص خود را دارد اما بهترین زمان رفتن به هجیج بهار و تابستان است.

روستای هجیج

پیشنهاد مطالعه: مطلب نای انگیز، آبشار نفس‌گیر پله‌ای ایران را بخوانید.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *