تنگه رازیانه ایلام یکی از شگفت‌انگیزترین دره‌های ایران + بهمن 1401

تنگه رازیانه ایلام یکی از شگفت‌انگیزترین دره‌های ایران + بهمن 1401

به دنبال یک مکان خنک و آرام و بکر برای روزهای گرم تابستان می‌گردید؟ فکر می‌کنید غیر شهرهای شمالی با آب و هوای شرجی مکان‌های گردشگری دیگری در ایران وجود ندارد؟ زیبایی و آب و هوای مطبوع این تنگه در غرب کشور شما را مدهوش خواهد کرد.

تنگه رازیانه ایلام طبیعت منحصر به فردی دارد

در میان‌ دره‌های عمیق و جنگل‌های سرسبز غرب کشور یکی از زیباترین تنگه‌های ایران با نام تنگه رازیانه ایلام قرار گرفته است. مجله گردشگری کوبهدر این مقاله سفری هیجان‌انگیز به غرب کشور داشته است با ما همراه شوید.

تنگه رازیانه

ایلام سرزمین تنگه‌های زیبا و طبیعت بهشتی در ایران با داشتن زیباترین مناظر طبیعی به یکی از مقاصد اصلی گردشگری غرب کشور تبدیل شده است. در این استان تنگه‌های زیبا و اعجاب‌انگیز بسیاری وجود دارد که یکی از جذاب‌ترین آنها تنگه رازیانه ایلام است.

این تنگه باریک در میان‌دره های عمیق و زمین‌های سرسبز استان ایلام واقع شده است. طبیعت حیرت‌انگیز این استان در میان سایر استان‌های غرب کشور مثال‌زدنی است. ایلام سومین استان بزرگ کردنشین کشور است. تنگه رازیانه ایلام با داشتن زیبایی‌های منحصربه‌فرد در سال ۱۳۸۸ در لیست آثار طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است.

زیبایی تنگه رازیانه شما را حیرت زده خواهد کرد

ویژگی‌های تنگه رازیانه ایلام

تنگه رازیانه حدود سه کیلومتر در امتداد کوهپایه‌های زاگرس ادامه دارد. در میان شهرهای ایلام و بدره راه باستانی و قدیمی به نام آبهر وجود دارد که به پشته ارشت و بردبال چنار باشی می‌رسد. در میان این راه قدیمی که آثار باستانی بسیاری نیز در آنجا یافت شده، تنگه‌ای زیبا به وسعت سی هکتار قرار گرفته است.

عرض این تنگه در بیشترین حالت خود به پنج‌متر می‌رسد. تنگه رازیانه ایلام در کوهپایه ارتفاعات کبیر کوه واقع شده است. رودخانه‌ای با عمق کم و عرض کم در دل این دره پر عمق و طولانی جاری است. عمده جذابیت و زیبایی این دره به‌خاطر دیواره‌های بلندی است که تا ارتفاع پانزده تا سی‌متری اطراف رودخانه بالا آمده‌اند.

شکل‌های عجیب و غریب و زیبایی که این دیوارها به خود گرفته‌اند، با گذشت هزاران سال و بر اثر فرسایش‌های آبی و بادی به وجود آمده است. این شکل‌ها باعث به‌ وجود آمدن منظره‌ای خیره کننده برای تنگه رازیانه ایلام شده‌اند.

آب جاری در تنگه از ارتفاعات کبیر کوه سرچشمه می گیرد

سراب گرو در بلندای کبیر کوه، سرچشمه اصلی آب رودخانه جاری در دل تنگه است. این رود در فصل بهار و زمستان آبی جاری و مستمر دارد و در فصل تابستان با کم شدن بارش‌ها، میزان حجم آب ورودی به رود کمتر می‌شود.

علت نام‌گذاری تنگه

رازیانه گیاهی خوشبو و معطر است که معمولا در مناطق پر بارش با آب‌وهوای خنک و معتدل می‌روید. گل‌های زردرنگ و خوشه‌ای رازیانه خاصیت دارویی فراوانی دارند که به‌صورت خودرو نیز در مناطق زیادی رشد می‌کند. تنگه رازیانه ایلام یکی از مناطقی است که شرایط مساعدی برای رویش این گیاه زیبا و پرخاصیت به وجود آورده است. علت نام‌گذاری این تنگه با این اسم زیبا، فراوانی گل‌های رازیانه در این منطقه است.

تنگه رازیانه چگونه شکل گرفته است؟

جنس اصلی سنگ‌های مسیر تنگه رازیانه ایلام آهک با ترکیبات کربنات کلسیم است. بر اثر فعالیت‌های تکتونیکی منطقه، لایه‌های ضخیم آهک از هم دور شده و درز و شکاف‌های بسیاری به وجود آمده است. در واقع زمین لرزه عتل اصلی به وجود آمدن این تنگه بوده است.

زلزله تنگه رازیانه را به وجود آورده است

به‌مرور زمان با فرسایشی که در سنگ‌های آهکی رخ‌داده، انحلال سنگ‌ها و موقعیت خاصی که تنگه در آن قرار گرفته؛ یعنی اختلاف ارتفاع و شیب تند بخش‌های بالا و پایین باعث شده‌اند که شکل ظاهری شکاف ایجاد شده در کوه به‌صورت امروزی دربیاید. از طرفی عوامل طبیعی از جمله بارش و پوشش گیاهی نیز در این شکل‌گیری تاثیر به سزایی داشته‌اند.

سخن آخر

ویژگی مهم تنگه رازیانه ایلام، صخره‌های بلند و تنگی است که در اطراف آن قرار گرفته‌اند و آب رودخانه که به‌دور این صخره‌ها جریان یافته است. این تنگه به‌عنوان یک مقصد گردشگری محبوب برای علاقه‌مندان به طبیعت سرسبز و بکر و آبشارهای جذاب و دیدنی شناخته می‌شود. زیبایی‌های منحصربه‌فرد این تنگه در کنار آب روان خنکی که در دل آن جاری است شما را به اندکی استراحت در طبیعت بی‌نظیر ایلام فرا می‌خواند و شاید یکی از بهترین مقاصد سفر در تابستان گرم امسالتان باشد.

ایلام سرزمین تنگه های زیبا

پیشنهاد مطالعه: مطلب با مجازات سنگین خیانت در امانت آشنا شوید را بخوانید.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *