6 مورد از مکان های تاریخی تهران که هر ایرانی باید ببیند

6 مورد از مکان های تاریخی تهران که هر ایرانی باید ببیند + بهمن 1401

مکان‌ های تاریخی تهران که در این مطلب معرفی می‌کنیم، به‌ راحتی در دسترس هستند و با وسایل نقلیه مختلف در زمان کوتاه می‌توانید به آن‌ها برسید.

مکان های تاریخی تهران

بازدید از مکان‌ های تاریخی تهران می‌تواند بهترین گزینه برای گردش در روزهای تعطیل یا شب‌های گرم تابستان باشند. بازدید بعضی از این مکان‌ها هزینه‌ای ندارد و در هر ساعتی از شبانه‌روز می‌توانید به دیدن آن‌ها بروید. همراه کوبهمگ چند مورد از این مکان‌های زیبای تاریخی را بشناسید.

مکان های تاریخی تهران

یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران که تاریخ پرفرازونشیبی را با داستان‌های فراوان و کهن پشت سرگذاشته است، شهر تهران است. شهری که از دوره قاجار به دارالحکومه ایران تبدیل شد و از آن زمان تاکنون در مقام پایتخت این سرزمین باقی‌مانده است. از همین جهت، تعداد مکان های تاریخی تهران شاید به نسبت شهرهای دیگر بیشتر باشد؛ اما چون قدمت کمتری دارند و به دوران معاصر برمی‌گردند بسیاری از مردم نسبت به آن‌ها آگاهی ندارند. در این مقاله سعی کرده‌ایم چند مورد از جاذبه‌های تاریخی تهران را به شما معرفی کنیم.

 پل کن

پل کن که یکی از مکان های تاریخی تهران است که در سال ۱۳۱۲ هجری شمسی روی رودخانه کن احداث شده است. این پل تنها راه ارتباطی روستاهای شمالی با روستای کن بوده است. محله بهاران در منطقه کن محلی است که این پل در آن واقع شده است.

تئاتر شهر

تئاتر شهر در چهارراه ولیعصر نه‌تنها جزء جاذبه‌های دیدنی تهران بلکه یکی از زیباترین مکان های تاریخی تهران نیز محسوب می‌شود. شاید بارها پیش‌آمده باشد که بی‌تفاوت از کنار این بنای باشکوه و زیبا عبور کرده باشید؛ اما دفعه بعدی که از کنار آن می‌گذرید اندکی صبر کنید. بنای تئاتر شهر یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است. این بنا یک سازه دایره‌ای است و اجزای آن تشکیل شده از آجر و کاشی‌هایی به رنگ‌های فیروزه‌ای و سبز است. این مدل معماری نشانی از معماری دوره ایلخانان دارد.

آتشکده آدریان

در خیابان جمهوری تهران و خیابان میرزا کوچک‌خان آتشکده‌ای وجود دارد که به تنها آتشکده روشن تهران معروف است. بنای این آتشکده به سال ۱۲۹۶ و به دوره قاجاریان برمی‌گردد، زمانی که زرتشتیان ایران به کمک پارسیان هند تصمیم گرفتند یک آتشکده در دارالحکومه تهران بنا کنند. آن‌ها شعله‌ای از آتش چندهزارساله‌ای بازمانده از آتشکده آذرفرنیغ کاریان فارس را در این آتشکده روشن کردند و تا به امروز از این شعله مراقبت می‌کنند که خاموش نشود.

عمارت مسعودیه

بسیاری از مکان های تاریخی تهران مانند کاخ‌ها و عمارت‌های تاریخی که در سطح شهر مشاهده می‌کنیم، مربوط به زمان قاجار هستند و در آن دوره ساخته شده‌اند. عمارت مسعودیه هم یکی از همین بناهاست که در سال ۱۲۵۷ ساخته شده است.

از آنجایی که میدان بهارستان مرکز ثقل فعالیت مشروطه‌خواهان بوده است و عمارت مسعودیه هم در نزدیکی آن قرار دارد. در عمارت مسعودیه فعالیت‌های مهمی صورت‌گرفته است و پس از سقوط مسجد سپهسالار، این مکان پناهگاه مشروطه‌خواهان بوده است.

 سردر باغ ملی و میدان مشق

یکی دیگر از مکان های تاریخی تهران که به‌جامانده از دوران قاجار است، سردر باغ ملی و میدان مشق است که قبل از ساخته‌شدن میدان آزادی نماد شهر تهران بوده است. میدان مشق در واقع یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های نظامی تهران بوده که محل انجام تمرینات نظامی یا به‌قول‌معروف مشق نظام بوده است. پس از مدتی برای این میدان دروازه‌ای ساخته شد که در شرق آن سردر کنونی را ایجاد کردند. از آنجایی که ناصرالدین‌شاه برای تماشای مشق نظام سربازان در این مکان می‌ایستاد این سردر به سردر ناصری شهرت یافت. اعدام شیخ فضل‌الله نوری و اعدام میرزا رضا کرمانی، قاتل ناصرالدین‌شاه، از جمله مهم‌ترین رویدادهایی بوده‌اند که در این مکان اتفاق افتاده‌اند. این سردر در ضلع شمالی خیابان امام خمینی قرار گرفته است.

برج طغرل

برج طغرل منسوب به فردی با همین نام یعنی «طغرل بیک»، پادشاه اول سلجوقیان است و قدمتش را نیمه دوم قرن ششم می‌دانند؛ اما برخی از محققان این مکان را محل دفن یکی از فرزندان تیمورلنگ و همسرش شادالملک یعنی خلیل سلطان می‌دانند. برخی دیگر معتقدند این بنا منتسب به فخرالدوله دیلمی و مرحوم محمد محیط طباطبایی مورخ معاصر این بنا را متعلق به ابراهیم خواص می‌دانست.

ارتفاع این بنا حدود بیست متر است و معماری آن شبیه به عقربه‌های ساعت است به‌گونه‌ای که با تابش نور خورشید بر کنگره‌های آن و سایه‌های ایجاد شده می‌توان ساعت و زمان را تشخیص داد. گنبد این بنا به دلیل زلزله فروریخته و از بین رفته است. باتوجه‌به اینکه محدوده ری به شهر تهران پیوند خورده، برج طغرل هم از مکان های تاریخی تهران محسوب می‌شود؛ اما این برج در واقع در خیابان ابن بابویه شهرری واقع شده است.

سخن آخر

مکان های تاریخی تهران لیست بلندبالایی دارند که در یک مقاله مجالی برای معرفی و بررسی تمام آن‌ها وجود ندارد. بعضی از این مکان‌ها در شهر تهران و بعضی دیگر در اطراف شهر واقع شده‌اند. برای بازدید بعضی از این مکان‌ها حتی نیازی به تهیه بلیت یا زمان مشخص و تعیین شده‌ای نیست و می‌توانید هر موقع که خواستید به دیدن آن‌ها بروید.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *