5 مورد از شهرهای گم شده زیر دریا + بهمن 1401

5 مورد از شهرهای گم شده زیر دریا + بهمن 1401

شهر گم شده آتلانتیس منشأ بسیاری از قصه‌ها و افسانه‌ها بوده است. شهرهای زیر دریا با ماهیت اسرار آمیز خود کنجکاوی بسیاری از مردم جهان را به خود اختصاص می‌دهد.

شهرهای گم شده زیر دریا

شهرهای گم شده زیر دریا یکی از موضوعات جذاب و مهیجی است که تفکیک واقعیت از افسانه در مورد آن با دشواری زیادی مواجه است. رد پای بعضی از این شهرهای گم شده در تاریخ نیز به چشم می‌خورد. از افسانه تا  واقعیت شهرهای گم شده زیر دریا  بینش‌ ارزشمندی از تاریخ برای ما به همراه دارند. با ما در دلتامگ همراه باشید تا با مهم‌ترین آن‌ها آشنا شوید.

شهر گمشده آتلانتیس

آتلانتیس کجاست ؟  آتلانتیس را شاید بتوان معروف‌ترین مورد از شهرهای گم شده زیر دریا  دانست. به گفته افلاطون فیلسوف یونان باستان، آتلانتیس یک تمدن پیشرفته و مرفه بود که در یک اتفاق فاجعه‌بار در زیر دریا ناپدید شد.

بر اساس ایده افلاطون، آتلانتیس زمانی شهری قدرتمند و پر رونق بود که در آن سوی ستون‌های هرکول (که اکنون به نام تنگه جبل‌الطارق شناخته می‌شود) قرار داشت. این جزیره‌ شبکه‌ای پیچیده‌ از کانال‌ها و چاه‌های  آب داشت که نشان‌دهنده مهارت مهندسی ساکنانش بود. از آتلانتیس به عنوان جامعه‌ای پیشرفته با ثروت و دستاوردهای تکنولوژیکی زیاد یاد می‌شود. در نهایت این شهر از شهرهای گم شده زیر دریا با یک حادثه فاجعه‌بار مواجه شد و برای همیشه در زیر امواج ناپدید شد.

آتلانتیس از شهرهای گم شده زیر دریا

موقعیت جغرافیایی آتلانتیس کجاست  ؟  وجود دقیق آتلانتیس همچنان موضوع بحث و گمانه‌زنی است. برخی از نظریه‌ها نشان می‌دهند که آتلانتیس یک مفهوم خیالی خلق شده توسط افلاطون است، در حالی‌که برخی دیگر معتقدند که ممکن است منشأیی حقیقی داشته و بر مبنای رویدادهای واقعی عنوان شده باشد. اکتشافات و جستجوهای متعددی در طول سالیان برای کشف حقیقت پنهان در اسرار جزیره آتلانتیس انجام شده است، اما هنوز شواهد قطعی برای این شهر پیدا نشده است.

پاسخ به سوال آتلانتیس کجاست همچنان تخیل بسیاری از مردم در سراسر جهان را به خود اختصاص داده و به نمادی از یک تمدن گمشده و پیشرفته تبدیل شده است.

شهر گم شده دارکا

یکی دیگر از شهرهای گم شده زیر دریا  دوارکا یا دارکا نام دارد. دارکا نام شهری باستانی است که موقعیت مکانی آن در متون مقدس هندو، در غرب ایالت گجرات هند ذکر شده است. در اساطیر اعتقاد بر این است که این شهر  پایتخت پادشاهی لرد کریشنا بوده است و پس از خروج لرد کریشنا از زمین توسط دریا غرق شده است. دارکا یکی از قدیمی‌ترین شهرهای مسکونی جهان نامیده می‌شود که دارای اهمیت مذهبی و تاریخی زیادی است.

دارکا از شهرهای گم شده زیر دریا

کاوش‌های باستان‌شناسی بقایای یک شهر باستانی غرق شده در سواحل دوارکای کنونی را نشان داده است. این یافته‌ها منجر به این باور شده است که شهر فعلی بر روی خرابه‌های دوارکای باستانی از شهرهای گم شده زیر دریا ساخته شده است. این شهر غرق شده به دلیل شکوه و عظمت افسانه‌ای خود به عنوان “دارکای طلایی” شناخته شده است.

معبد Dwarkadhish، متعلق به لرد کریشنا، برجسته‌ترین مکان Dwarka است که هر ساله هزاران نفر از طرفداران و گردشگران را به خود جذب می‌کند. این معبد به دلیل معماری پیچیده و آیین‌های مذهبی خود علاقه‌مندان بسیاری دارد.

شهر گم شده هراکلیون

هراکلیون نام یکی دیگر از شهرهای گم شده زیر دریا است که با نام تونیس نیز شناخته می‌شود. این شهر یکی از شهرهای مصر باستان بود که در نزدیکی اسکندریه قرار داشت و به دلیل بلایای طبیعی در دریا غرق شد و در سال ۲۰۰۰  دوباره کشف شد. کاوش‌ها آثار، مجسمه‌ها و معابد زیادی را نشان دادند که هراکلیون روزگاری باشکوه و پر رونق را از سر گذرانده است.

هراکلیون از شهرهای گم شده زیر دریا

 شهر گم شده پاولوپتری

این شهر واقع در سواحل یونان، از شهرهای گم شده زیر دریا است که قدمت آن به عصر مفرغ باز می‌گردد. این شهر با ساختمان‌ها، خیابان‌ها و مقبره‌هایی که به‌طور قابل‌توجهی حفظ شده است، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای گم شده زیر دریا به شمار می‌رود.

این شهر سکونتگاهی پر رونق با ساختار شهری پیچیده، با خیابان‌ها، ساختمان‌ها، حیاط‌ها و مقبره‌ها بود. اعتقاد بر این است که این شهر حدود ۲۰۰۰  سال قبل از اینکه به دلیل بلایای طبیعی و تغییرات زمین شناسی در دریا غرق شود، مسکونی بوده است.

پاولوپتری در سال ۱۹۶۷ توسط باستان‌شناسی به نام نیکلاس فلمینگ، که در حین بررسی عکس‌های هوایی از منطقه خرابه‌های زیر آب را شناسایی کرد، دوباره کشف شد. اکتشافات و بررسی‌های بعدی بقایای وسیعی از این شهر باستانی را نشان داد و آن را به یک مکان باستان‌شناسی قابل توجه تبدیل کرد.

پاولوپتری از شهرهای گم شده زیر دریا

طرح شهر به خوبی حفظ شده است و خیابان‌ها، ساختمان‌ها و سایر سازه‌ها هنوز در زیر سطح آب قابل مشاهده هستند. بقایای آن شامل خانه‌ها، ساختمان‌های عمومی و یک میدان مرکزی است که بینش‌هایی را در مورد زندگی روزمره و معماری ساکنان باستان ارائه می‌کند.

در حفاری‌های پاولوپتری، آثاری مانند سفال، ابزار و اشیاء مختلف که تاریخ و روابط تجاری شهر را روشن می‌کند، به دست آمده است. این سایت از شهرهای گم شده زیر دریا اطلاعات ارزشمندی در مورد توسعه سکونتگاه‌های شهری در دوران مفرغ ارائه کرده است.

Pavlopetri فرصتی منحصر به فرد برای بازدیدکنندگان و محققان فراهم می‌کند تا بقایای یک شهر باستانی غوطه‌ور در آب را کشف کنند و نگاهی اجمالی به دوران گذشته تاریخ بشر ارائه دهند.

شهر گم شده پورت رویال

یکی دیگر از شهرهای گم شده زیر دریا پورت رویال است. این شهر در قرن هفدهم شهری برای سکونت دزدان دریایی مرفه در جامائیکا بود. با این حال، در سال ۱۶۹۲ در اثر زلزله تا حد زیادی ویران شد و در دریا غرق شد. بقایای پورت رویال بینش‌های ارزشمندی را در مورد فرهنگ دزدان دریایی و تاریخ دریایی کارائیب ارائه می‌دهد.

پورت رویال از شهرهای گم شده زیر دریا

کاوش در این شهرهای گمشده به تجهیزات و تخصص غواصی تخصصی و همچنین مجوز از مقامات مربوطه نیاز دارد. با پیشرفت علم و تکنولوژی راه‌های جدیدتری برای کشف فضاهای ناشناخته در سراسر کره زمین فراهم شده است که به ما کمک می‌کند از صحت و سقم برخی افسانه‌های پرطرفدار درباره شهرهای اسرار آمیز باخبر شویم. را حفاری‌ها و مطالعات برای کشف اطلاعات جدید در مورد این شهرهای گم شده زیر دریا همچنان ادامه دارد.

پیشنهاد مطالعه: مردم این روستای ایرانی رومانیایی حرف می‌زنند + ویدیو 

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *