گریه کردن برای پاکسازی سموم بدن + بهمن 1401

گریه کردن برای پاکسازی سموم بدن + بهمن 1401

توجه به این نکته مهم است که رویدادهای خاصی که منجر به گریه می‌شود بسته به فرد، محرک زمینه‌ای و شدت محرک عاطفی یا فیزیکی متفاوت است. گریه یک پاسخ پیچیده شامل عوامل فیزیولوژیکی و عاطفی است که از نظر مدت و شدت از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

گریه کردن

گریه کردن در نتیجه فعال شدن غدد اشکی رخ می‌دهد. این غده‌ها که در بالای چشم قرار دارند با محرک‌های احساسی یا فیزیکی مانند احساسات شدید و درد تحریک شده و تولید اشک می‌کنند. با ما در مجله اینترنتی کوبههمراه باشید.

فرآیند گریه گردن

با تحریک غده‌های اشکی در نتیجه تجربه درد یا غم اشک‌های تولید شده، در سراسر چشم پخش می‌شوند. زمانی که اشک‌ها از ظرفیت چشم‌ها برای مهار یا تخلیه بیشتر شوند، از چشم سرازیر شده و روی گونه می‌ریزند و این پاسخی به این سوال است که چرا گریه میکنیم.

فعال شدن سیستم عصبی خودمختار

گریه کردن با تغییراتی در سیستم عصبی خودمختار همراه است که عملکردهای غیر ارادی بدن را کنترل می‌کند. این تغییرات شامل افزایش ضربان قلب، تغییر در الگوهای تنفسی و سایر پاسخ‌های فیزیولوژیکی مرتبط با استرس عاطفی یا فیزیکی است.

فواید گریه کردن برای سلامتی

گریه یک پاسخ فیزیولوژیکی طبیعی است که نه تنها به عنوان راهی برای بیان و پردازش احساسات عمل می‌کند، بلکه چندین فواید بالقوه برای سلامتی نیز به همراه دارد. برخی از مزایای سلامتی گریه کردن عبارتند از:

۱.رهایی عاطفی

گریه باعث آزاد شدن احساسات فروخورده می‌شود، و یک خروجی سالم برای ابراز احساسات غمگینی از قبیل اندوه، ناامیدی یا حتی شادی فراهم می‌کند. گریه کردن به افراد کمک می‌کند تا با احساسات خود کنار بیایند و آنها را پردازش کنند و به رفاه عاطفی و احساس آرامش منجر شود.

گریه کردن

۲.تسکین استرس

گریه با ترشح هورمون‌های استرس و فعال کردن سیستم عصبی پاراسمپاتیک، که باعث آرامش می‌شود، به کاهش سطح استرس کمک می‌کند و به کاهش تنش و تقویت حس آرامش درونی کمک می‌کند.

۳. بهبود خلق‌و‌خو

نشان داده شده است که گریه باعث بهبود خلق‌و‌خو و تقویت روحیه می‌شود. فرآیند گریه با آزاد کردن اندورفین در بدن همراه است که هورمون‌های طبیعی احساس خوب هستند و احساس عاطفی خوشایندی در بدن ایجاد می‌کنند. پس از یک گریه کامل، بسیاری از افراد احساس سبکی و تعادل احساسی بیشتری دارند.

۴. پاکسازی و سم‌زدایی بدن

اشک حاوی هورمون‌های استرس و سمومی است که در زمان اضطراب در بدن جمع می‌شوند. گریه به دفع این مواد کمک کرده و به عنوان یک فرآیند سم‌زدایی طبیعی  به پاکسازی بدن و ارتقای سلامت کلی کمک می‌کند.

۵. تسکین درد

گریه به عنوان یک مسکن طبیعی عمل می‌کند. ترشح اندورفین و سایر مواد شیمیایی طبیعی در طول گریه به کاهش درد فیزیکی کمک کرده و باعث تسکین التهابات بدن می‌شود. گریه همچنین می‌تواند با رهایی از تنش ایجاد شده در بدن به تسکین سردردهای تنشی و میگرن کمک کند.

گریه کردن

۶. سلامت چشم

اشک به روان و مرطوب کردن چشم‌ها کمک می‌کند، آنها را سالم نگه می‌دارد و خطر خشکی و سوزش را کاهش می‌دهد. گریه می‌تواند به شستن زباله‌ها و ذرات گرد و غبار و بهبود بهداشت چشم کمک کند.

۷. پیوند اجتماعی و حمایت

گریه کردن ارتباط و حمایت اجتماعی را تقویت می‌کند. از این روش ساده که به اشتراک گذاشتن گریه با دیگران روابط را تقویت کرده و احساس نزدیکی عاطفی ایجاد می‌کند.

۸. انعطاف پذیری عاطفی

اینکه به خود اجازه دهیم گریه کنیم و احساساتمان را تجربه و پردازش کنیم، به انعطاف پذیری عاطفی ما کمک می‌کند. با گریه ما احساسات خود را شناخته و با آن‌ها مقابله یا مدارا می‌کنیم که همین امر منجر به رشد شخصی و افزایش قدرت عاطفی در ما می‌شود.

مهم است به یاد داشته باشید که فواید گریه از فردی به فرد دیگر متفاوت است و ممکن است همه افراد اثرات مشابهی را تجربه نکنند. گریه کردن باید به عنوان یک واکنش احساسی طبیعی و سالم تلقی شود. با این حال، اگر متوجه شدید که دوره‌های گریه شما بیش از حد یا غیرقابل کنترل است، یا در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کرده، کمک گرفتن از یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی یا ارائه دهنده سلامت روان مفید خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه: فواید شنا : شیرجه در استخر سلامتی را بخوانید.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *