نوشیدن آب همراه غذا : مفید یا مضر؟ + بهمن 1401

نوشیدن آب همراه غذا : مفید یا مضر؟ + بهمن 1401

اگر به نوشیدن آب کنار غذا عادت کرده‌اید و برای شما سخت است که غذا را بدون آب میل کنید، ممکن است علی‌رغم توصیه برخی متخصصان، این عادت غذایی برای شما مناسب باشد.

نوشیدن آب همراه غذا

نوشیدن آب همراه غذا از نظر بعضی متخصصان تغذیه فرآیند هضم غذا را کاهش داده و باعث تخلیه زودرس محتویات معده می‌شود. طبق این نظریه آب انزیم‌ها و اسیدهای معده را که برای هضم غذا لازم است، رقیق کرده و در نتیجه هضم موثر غذا را مختل می‌کند. با ما در مجله اینترنتی کوبههمراه باشید تا از فواید و مضرات آب خوردن با غذا مطلع شوید.

نظریات مختلف درباره نوشیدن آب به همراه غذا

بسیاری از تحقیقات و متخصصان تغذیه معتقدند که نوشیدن مقدار معقولی آب همزمان با غذا تأثیر چندانی بر فرآیند هضم نداشته و برای بدن ضرری ندارد و حتی ممکن است به تسهیل هضم و جذب مواد مغذی کمک کند. درست برعکس کسانی‌که معتقدند این کار فرآیند هضم غذا را با اختلال مواجه می‌کند. در ادامه فواید و مضرات ممکن برای نوشیدن آب همراه غذا را بررسی خواهیم کرد و در پایان انتخاب با شماست که کدام یک برای شما مناسب خواهد بود.

نوشیدن آب همراه غذا

برخی از مزایای بالقوه نوشیدن آب همراه غذا

از نظر عده‌ای از متخصصان که به مزایای این عادت غذایی معتقدند، چند مورد از فواید غذا خوردن با آب در ادامه ذکر می‌شود:

۱. کمک به هضم غذا

آب می تواند به نرم شدن غذا کمک کرده و جویدن و بلعیدن آن را آسان‌تر کند. همچنین نوشیدن آب به تجزیه غذا در معده کمک می‌کند و از تولید آنزیم‌های گوارشی حمایت می‌کند..

۲. افزایش جذب مواد مغذی

نوشیدن آب همراه غذا به حل شدن مواد مغذی غذا کمک می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد به طور موثرتری در دستگاه گوارش جذب شوند. از این طریق بدن می‌تواند حداکثر مقدار ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر ترکیبات ضروری را از غذا استخراج کند.

۳. جلوگیری از کم‌آبی بدن

خوردن وعده‌های غذایی می‌تواند به از دست دادن مایعات از طریق تعریق و افزایش تولید ادرار کمک کند. نوشیدن آب همراه با غذا به جبران سطح مایعات بدن کمک می‌کند، از کم‌آبی بدن جلوگیری کرده و هیدراتاسیون کلی را حفظ می‌کند.

۴. تقویت احساس سیری

نوشیدن آب همراه با وعده‌های غذایی در ایجاد احساس سیری بسیار موثر است. این ویژگی نوشیدن آب همراه غذا به تنظیم اشتها و جلوگیری از پرخوری کمک می‌کند و برای مدیریت وزن و حفظ یک رژیم غذایی سالم مفید واقع می‌شود.

نوشیدن آب همراه غذا

برخی از مضرات بالقوه نوشیدن آب همراه غذا

عده‌ای دیگر از متخصصان مضراتی برای نوشیدن آب به هنگام صرف غذا قائل هستند و آن را توصیه نمی‌کنند. این مضرات عباراتند از:

۱.ضعف آنزیم‌های گوارشی

نوشیدن آب همراه غذا ممکن است آنزیم‌های گوارشی معده را که برای تجزیه و هضم صحیح غذا ضروری هستند از بین ببرد و در نتیجه فرآیند هضم و جذب مواد مغذی را مختل خواهد کرد.

۲. کاهش اسید معده

اسید معده کافی برای هضم مناسب غذا به خصوص پروتئین‌ها ضروری است. نوشیدن آب همراه غذا ممکن است اسید معده را رقیق کرده و منجر به کاهش اثربخشی در تجزیه پروتئین‌ها و اختلال در هضم شود.

۳. نفخ و ناراحتی گوارشی

برخی از افراد ممکن است با نوشیدن مقدار قابل توجهی آب همراه با وعده‌های غذایی خود احساس سیری، نفخ یا ناراحتی کنند. به ویژه برای کسانی‌که سیستم گوارشی حساس یا بیماری‌های معده و روده‌ای خاص دارند، این مشکلات شایع هستند.

توجه به این نکته مهم است که اثرات نوشیدن آب همراه غذا می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. همیشه ایده خوبی است که به بدن خود گوش دهید و عادات غذایی خود را بر اساس راحتی و احساسات بدن انتخاب کنید. اگر نگرانی یا مشکلات گوارشی خاصی دارید، مشاوره با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی یا متخصص تغذیه معتبر می‌تواند برای شما مفید واقع گردد.

پیشنهاد مطالعه: درمان بی اشتهایی در بزرگسالان با گیاهان دارویی را بخوانید.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *