مهریه زن پس از فوت + بهمن 1401

مهریه زن پس از فوت + بهمن 1401


مهریه یکی از مهم‌ترین حقوق زن در ازدواج است و در واقع بدهی است که شوهر به زن دارد و هر زمانی زن اراده کند مرد باید آن را پرداخت کند.

 مهریه زن پس از فوت

مهریه زن پس از فوت یکی از موضوعاتی است که پیرامون آن بسیار بحث می‌شود. زن و شوهر از یکدیگر درصورتی‌که عقد دائم باشند، ارث می‌برند. حالا سؤالی که مطرح می‌شود آن است که آیا با فوت زن مهریه ساقط می‌شود؟ و آیا این مهریه به ورثه می‌رسد؟ همراه مجله اینترنتی کوبهباشید.

 آیا مهریه زن پس از فوت وی ساقط می‌شود؟

مهریه در واقع دین و بدهی شوهر است که به زن دارد. این بدهی تا زمانی که پرداخت نشده است بر عهده مرد بوده و باید به زن آن را بپردازد. حالا در صورت فوت زن ورثه وی حق دارند از مرد تقاضای پرداخت مهریه را داشته باشند. به بیان دیگر وراث از مرد طلبکار هستند؛ بنابراین با قتل و فوت زن، مهریه از بین نمی‌رود و وراث می‌توانند برای  مطالبه آن اقدام کنند.

مهریه پس از فوت گرفتن مهریه بعد از فوت زن امکان دارد؟

مهریه زن پس از فوت به ورثه‌اش می‌رسد

طبق آنچه گفته شد گرفتن مهریه همواره حق زن است، حتی اگر زن در قید حیات نباشد، ورثه وی می‌توانند بعد از فوت ایشان به‌عنوان نماینده‌های وی درخواست مطالبه مهریه را داشته باشند. به بیان دیگر مهریه زن بعد از فوت وی به وراث او منتقل شده و آن‌ها می‌توانند مهریه را دریافت کنند.

نکته مهم آن است که مرد نمی‌تواند از پرداخت مهریه به ورثه همسر خود به هر بهانه‌ای خودداری کنند مگر آنکه مهریه به دلایل قانونی مانند بخشش زن قبل از فوت یا دریافت آن پیش از فوت دیگر وجود نداشته باشد. اگر علاقه دارید بدانید مراحل گرفتن مهریه به چه صورت است به مطلب مراحل قانونی دریافت مهریه مراجعه کنید.

بنابراین، باید گفت که دین ناشی از مهریه از جمله دیون ممتاز است و حتی در صورت وجود بدهی‌های متعدد مرد یا حتی فوت وی، باز هم پرداخت مهریه زن بر سایر بدهی‌ها مقدم است و در اولویت قرار دارد. شایان‌ذکر است که ورثه زن باید مدارکی همچون عقدنامه او را نیز به پیوست دادخواست خود تقدیم دادگاه کنند.

مهریه زن پس از فوت به ورثه‌اش می‌رسد

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب نحوه تقسیم ارث را مطالعه کنید.


نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *