ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی ممنوع شد

ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی ممنوع شد + بهمن 1401

سازمان اداری و استخدامی کشور، طی بخشنامه‌ای اعلام کرد که دریافت کپی شناسنامه و کارت ملی ممنوع است.

ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی

ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی اولین کاری است که برای ورود به بانک‌ها و سازمان‌های اداری باید انجام دهیم. اگر کسی برود بانک یا یک اداره و سازمانی برای تشکیل پرونده، باید حداقل از تمام صفحات شناسنامه و پشت و روی کارت ملی‌اش فتوکپی بگیرد و تحویل مأمور تشکیل‌دهنده پرونده بدهد؛ در غیر این صورت کار فرد راه نیوفتاده و فرد دچار مشکل می‌شود. همراه کوبهمگ باشید.

ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی ممنوع شد!

سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور بیان کرده است که به همه استانداران و دستگاه‌های کشور ابلاغ شده است که ازاین‌پس حق ندارند کپی شناسنامه و کارت ملی هوشمند افراد را تقاضا کرده و ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی ممنوع شده است و باید تمام کارها را به‌صورت اینترنتی و برخط انجام دهند.

دلیل این کار نیز واضح است؛ زیرا با اتصال تمامی سامانه‌ها به ثبت‌احوال، دیگر لزومی به دریافت کپی مدارک شناسایی نبوده و هر سازمان و ارگانی می‌تواند به‌آسانی و به‌صورت الکترونیکی به مدارک افراد دسترسی داشته باشد.

پذیرش و جایگزینی استعلام الکترونیکی و حذف مستندات کاغذی به‌تنهایی کار هر سازمان و بانکی را راحت می‌کند. همچنین مرد را نیز از گرفتن کپی خلاص کرده و هزینه‌های اضافی را نیز کاهش می‌دهد.

ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی ممنوع شد

رئیس سازمان ثبت‌احوال کشور نیز بیان می‌کند، سرویس‌های ثبت‌احوال به‌صورت پوششی و برای تمامی دستگاه‌هاست و اگر دستگاهی ادعا می‌کند سرویس ثبت‌احوال قطع است، قطعاً سایر دستگاه‌ها هم باید بگویند سرویس آنها هم قطع است؛ زیرا سرویس ثبت‌احوال برای تمام دستگاه‌هاست و قابل‌ذکر است که ثبت‌احوال رتبه دوم پاسخ‌دهی را کسب کرده است، بنابراین اینکه کارمند بانک یا هر سازمانی ادعا می‌کند سیستم قطع است و باید از مدارکتان فتوکپی بگیرید را جدی نگیرید.

لازم به ذکر است معمولاً افراد برای اینکه کارشان راه بیفتد از گزارش تخلف خودداری می‌کنند؛ اما این کار باعث می‌شود که قانون به‌راحتی زیر پا گذاشته شده و افراد دیگر در جاهای مختلف دچار مشکل شوند؛ بنابراین در صورت مواجهه با چنین تخلفاتی ساکت نمانید و حتماً موضوع را اطلاع‌رسانی کنید تا به این تخلف آشکار رسیدگی شود.

ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی ممنوع

این بخشنامه ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی ممنوع، در راستای توسعه استفاده از سرویس‌های الکترونیکی احراز هویت برای بهبود عملکرد امور اداری و رضایت هرچه بیشتر شهروندان صادر شده است.

پیشنهاد مطالعه: خبر مهم؛ روش صدور گواهی انحصاروراثت تغییر کرد

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *